Jazda po alkoholu

i

Autor: materiały prasowe Kontrola policyjna

Wieczorem kibicowanie i alkohol, następnego dnia jazda samochodem

2018-06-24 18:22

Mundial to czas kibicowania, przebywania w gronie osób zakręconych na punkcie piłki nożnej, wspólnego przeżywania radości i smutków. Dla wielu kibicowanie często mocno powiązane jest ze spożywaniem napojów alkoholowych, a im większa euforia po wygraniu meczu ulubionej drużyny, tym rośnie dawka przyjmowanych napojów wyskokowych. Ale gdy świętowanie dobiega końca i zaczyna się nowy powszedni dzień, wypada poważnie zastanowić się, czy kondycja organizmu pozwala wsiąść za kierownicę auta.

Kiedy rozgrywane są sportowe mistrzostwa, kibicowanie staje się najważniejsze, a społeczna tolerancja dla zachowań rozbawionych fanów sportów rośnie wraz ze wzrostem rangi wydarzenia. Nie zwiększa się natomiast tolerancja policji dla kierowców siadających za kierownicę na podwójnym gazie. Nie pomoże wymówka, że była stosowna okazja, że kielicha nie wypadało odmówić, że ulubiona drużyna wygrała ważny mecz. Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu jest poważnym zagrożeniem, podlegającym surowym karom.

Dopuszczalna dawka

Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie producenta alkomatów - AlcoSense Laboratories, blisko połowa kierowców nie wie, jaka jest granica stężenia alkoholu w organizmie, powyżej której prowadzenie pojazdów na polskich drogach jest zabronione. Według aktualnych przepisów kierowca zatrzymany na prowadzeniu pojazdu z więcej niż 0,2 promila alkoholu we krwi musi liczyć się z konsekwencjami. 42% kierowców nie zna tych regulacji i nie potrafi poprawnie wskazać, kiedy można w Polsce legalnie oraz bezpiecznie wsiąść za kółko po wypiciu alkoholu. Co piąty kierowca ma błędne przekonanie, że polski limit jest wyższy niż 0,2 promila lub przyznaje, że go nie zna. Taka osoba może na przykład prowadzić samochód, wiedząc, że ma 0,3 promila, i myśleć, że działa zgodnie z prawem.

Piłeś, nie jedź

W ubiegłym roku policjanci ruchu drogowego zatrzymali na polskich drogach ponad 67 tys. nietrzeźwych kierowców. Ponad 16 tys. zatrzymanych miało pomiędzy 0,2 a 0,5 promila alkoholu we krwi. Część z nich mogło dotknąć zjawisko tzw. "nieświadomej nietrzeźwości". Występuje ono u kierujących pojazdami, którzy wsiadają rano za kierownicę, po tym jak spożywali alkohol poprzedniego dnia. Mimo że dobrze się czują, często nie zdają sobie wówczas sprawy, że w ich organizmie są jeszcze pozostałości alkoholu w zabronionym stężeniu. Sportowe wydarzenia, a przede wszystkim towarzysząca im dobra atmosfera, sprzyja spożywaniu alkoholu. Pamiętaj więc - jeśli dzień wcześniej nadmiernie piłeś, nie wsiadaj za kierownicę. Jeśli masz możliwość, zbadaj wcześniej swój stan trzeźwości, a gdy nie masz jak tego zrobić, zostaw auto w domu i wybierz publiczny środek transportu, albo zwyczajnie zamów taksówkę. 

O tym, jakie są kary za jazdę po alkoholu przeczytasz tutaj - KLIKNIJ.

Badanie trzeźwości

i

Autor: materiały prasowe alkomat

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki