TEST Nissan Tiida 1.6: Zalety przestrzenne

2009-04-07 8:00

Jeśli w poszukiwaniu auta głównym kryterium jest przestronne i wygodne wnętrze, Nissan Tiida z pewnością spełni te oczekiwania.

Samochód w Europie pojawił się dwa lata temu i trzeba od razu powiedzieć, że nie była to żadna nowość, bo już od 2004 roku jeździł po japońskich drogach i nie tylko. Okazało się, że ma zalety, które na Starym Kontynencie ceni pewna grupa klientów, również tych jeżdżących almerami i primerami.

Spece od marketingu doszli pewnie do wniosku, że nie ma sensu projektować od początku następców obu tych modeli, skoro można pewne cele osiągnąć znacznie mniejszym kosztem. Wzięli więc tiidę i zmodyfikowali ją pod kątem zainteresowań części europejskich klientów.

Auto nie powala na kolana ani stylistyką nadwozia, ani supernowoczesnymi rozwiązaniami technicznymi. Wygląda spokojnie, a to przecież nie może być mu poczytane za żadną wadę, raczej za zaletę. Oferuje za to wyjątkowo przestronną kabinę pasażerską, której trudno doszukać się w podobnej wielkości autach na rynku. Nie ma co ukrywać, w kompaktach czy w ich nieco przerośniętych odmianach wygodnie siedzi się przeważnie na przednich fotelach. Tiida zrywa z tym schematem. Nawet jeśli z przodu usiądą wysokie osoby, podróżujący z tyłu mają sporo miejsca i nie muszą wbijać kolan w oparcia przednich foteli.

Samo wnętrze skomponowane jest w konwencjonalny, klasyczny sposób, co wcale nie znaczy, że zły. Auto nastraja do spokojnej jazdy i w ofercie silnikowej nie ma jednostek o zbyt dużej mocy, ale nawet najsłabsza z nich w zupełności wystarcza do sprawnego poruszania się w mieście i poza nim.

W sumie tiida to wygodny samochód z całkiem przyzwoitym standardowym wyposażeniem, może i nie tani, ale trzeba przyznać, że to model marki Nissan, która już od dawna znana jest z tego, że produkuje solidne pojazdy, a to też się liczy. Nasi Czytelnicy testowicze mieli okazję poznać tiidę napędzaną najmniejszym benzynowym motorem w pośredniej wersji wyposażeniowej o nazwie acenta.

Na miasto lepszy byłby diesel

Piotr Thomas, 51 lat, z Warszawy, informatyk, jeździ renault megane

Auto wywarło na mnie ogólne przyjemne wrażenie z jazdy i samego prowadzenia. Ciekaw jestem, jak będzie sprawować się zawieszenie i inne elementy po 80-100 tysiącach kilometrów. Obawiam się, że są to konstrukcje stosunkowo delikatne. Jak na samochód do miejskiego użytku - ma dość korzystną cenę w tej wersji wyposażenia. Spalanie powyżej 8 litrów w mieście sprawia, że może warto się zastanowić, czy nie lepszym wyborem byłaby odmiana napędzana znacznie oszczędniejszym silnikiem wysokoprężnym o podobnej mocy.

PLUSY:
- sporo jak na tę klasę auta miejsca z tyłu
- sterowanie radioodbiornikiem, podłączenie telefonu funkcją Bluetooth
- cicha praca silnika

MINUSY:
- sterowanie komputerem pokładowym, mało wyświetlanych informacji
- silnik sprawia wrażenie mało dynamicznego
- brak poręcznego schowka w podłokietniku

OCENA:
Wygląd: 3 pkt
W kabinie: 4 pkt
Za kierownicą: 4 pkt
Silnik: 4 pkt
Zawieszenie: 4 pkt
Za te pieniądze: 5 pkt

Za kierownicą bez zastrzeżeń

Michał Kudraszew, 22 lata, z Warszawy, student, jeździ oplem astra

Auto sprawia wrażenie bardzo szerokiego. Wygodnie się je prowadzi. Jednak przy sporej prędkości, około 130 km/h, odpowiadającej na najwyższym biegu mniej więcej 4000 obr./min, odniosłem wrażenie, że w trasie może być mniej wygodnie niż w ruchu miejskim. Rozwiązanie z dodatkowymi okienkami przed przednimi słupkami jest nie tylko ciekawe, ale bardzo praktyczne, bo poprawiają one widoczność, zmniejszając jednocześnie martwy kąt widzenia. W pewnych sytuacjach ma to kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa.

PLUSY:
- pasażer na tylnej kanapie może czuć się wyjątkowo wygodnie
- praktyczne rozwiązanie z dwoma podłokietnikami
- kierowca z przodu ma dużo miejsca na nogi, również po bokach

MINUSY:
- wysoka osoba o wzroście powyżej 185 cm siedząc z tyłu, może dotykać głową sufitu
- mało ergonomiczna obsługa pokładowego komputera
- niewygodna regulacja przednich foteli

OCENA:
Wygląd: 4 pkt
W kabinie: 5 pkt
Za kierownicą: 6 pkt
Silnik: 5 pkt
Zawieszenie: 3 pkt
Za te pieniądze: 4 pkt

Tiida w paru odsłonach

Pod maską można spotkać jeden z dwóch dostępnych motorów benzynowych lub diesla. Każdy z nich dysponuje wystarczającym tabunem mechanicznych kucyków, żeby w razie potrzeby wyraźnie podkręcić tempo jazdy.

Wystarczy otworzyć tylne drzwi, żeby się od razu przekonać, iż w tym aucie dużo miejsca na nogi mają nie tylko ci, co podróżują na przednich fotelach. W takich warunkach jazda z tyłu na pewno musi być wygodna.

Niezłe wyposażenie tylko cieszy, a jeśli można z funkcji niektórych jego elementów łatwo i w bezpieczny sposób korzystać w czasie jazdy za pomocą przycisków sterujących umieszczonych na ramionach koła kierownicy - tym lepiej.

Użytkownicy tiidy na pewno docenią duże czytelne zegary analogowych wskaźników prędkościomierza i obrotomierza. Szkoda, że zabrakło w tym zestawie wskaźnika temperatury silnika. Przydałoby się też więcej informacji z pokładowego komputera.

Nissan tiida 1,6 110 KM Dane techniczne

pojemność silnika (ccm): 1598
moc maks. (KM/obr.): 110/6000
moment obr. (Nm/obr.): 153/4400
przyspieszenie 0-100 km/h (s): 11,1
prędkość maks. (km/h): 186

Wymiary:
rozstaw osi (mm): 2600
długość (mm): 4295
szerokość (mm): 1695
wysokość (mm): 1533
pojemność bagażnika (l): 300-425

Zużycie paliwa (l):
miejskie: 8,9
pozamiejskie: 5,7
średnie: 6,9

Masy:
masa własna (kg): 1203
dopuszczalna masa całk. (kg): 1715
pojemność zbiornika paliwa (l): 52

Wyposażenie

6 pod. pow.; ABS, EBD, ESP; alufelgi; centr. zam.; czujnik deszczu i świateł; el. lusterka; el. szyby; klimatyzacja; radio z CD, tempomat

Silniki

1,6/110 KM; 1,8/126 KM; 1,5dCi/105 KM

Ceny w złotych

wersji najtańszej: 49 900

wersji podstawowej: 58 400

wersji testowanej: 66 850

Konkurencja nie śpi

Zobacz inne auta tego segmentu

hyundai i30 1,4
Pojemność/moc: 1396 ccm/109 KM
Przyspieszenie 0-100 km/h: 11,7 s
Prędkość maksymalna: 187 km/h
Cena: 53 700 zł

mazda 3 1,6
Pojemność/moc: 1598 ccm/105 KM
Przyspieszenie 0-100 km/h: 11,2 s
Prędkość maksymalna: 182 km/h
Cena: 57 900 zł

chevrolet lacetti 1,6
Pojemność/moc: 1598 ccm/109 KM
Przyspieszenie 0-100 km/h: 10,7 s
Prędkość maksymalna: 187 km/h
Cena: 56 430 zł

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki