E-recepta od dziś! Jak to działa?

i

Autor: Pixabay

E-recepta obowiązkowo od dziś! Czy to się sprawdza? [AUDIO]

2020-01-08 13:38

Mają być czytelne i zawsze pod ręką. Od dziś wchodzą w życie obowiązkowe e-recepty, czyli recepty w formie elektronicznej. Lekarz może ją wysłać mailem lub SMS-em na telefon komórkowy. Warunek jest jeden - trzeba się zalogować do specjalnego systemu.

8 stycznia wszedł w życie obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej, tym samym ma to być koniec z papierowymi dokumentami. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło e-receptę, by zwiększyć ich czytelność. Takie elektroniczne dokumenty, to także mniej błędów i większe bezpieczeństwo.

Czym jest e-recepta?

Jest niczym innym jak receptą, którą otrzymujemy drogą elektroniczną. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że e-recepta ma być jedną z kluczowych e-usług, stanowiącą element procesu informatyzacji sektora ochrony zdrowia w Polsce.

Ma być szybciej i sprawniej. Elektroniczne recepty przy wypisywaniu pozwolą lekarzowi oszczędzić czas, umożliwiają także śledzenie historii wcześniej przepisanych leków co wpłynie na poprawę monitorowania terapii.

Co równie ważne, czas mają oszczędzać również pacjenci. E-recepta może być bowiem wystawiona po konsultacji z lekarzem, bez konieczności wizyty w gabinecie. Pacjent wykupuje więc leki, gdy skończy mu się ich partia. Takiej elektronicznej recepty nie można zniszczyć ani zgubić, a zapisany lek można wykupić w aptece w całej Polsce, zachowując refundację, bez konieczności odpisu recepty.

Jak to wygląda w praktyce?

Po wystawieniu e-recepty przez lekarza, pacjent otrzymuje sms-em amy czterocyfrowy kod, który podczas zakupów przedstawia w aptece wraz z numerem PESEL. Można także poprosić lekarza o przesłanie e-recepty mailem. Otrzymamy wtedy informację wraz załącznikiem w PDF, a w nim kod kreskowy, który pokażemy farmaceucie.

Aby skorzystać z e-recepty w formie SMS-a lub maila należy zalogować się do Internetowego Konto Pacjenta (IKP) na stronie www.pacjent.gov.pl podając numer telefonu i (opcjonalnie) adres poczty elektronicznej.

Dla pacjentów, którzy nie aktywują internetowego konta, istnieje jeszcze trzecia opcja e-recepty, to wydruk informacyjny. Lekarz ma go obowiązek wydać na każde żądanie pacjenta. Nie jest potrzebny na nim ani podpis lekarza, ani pieczątka. Z takim „papierkiem” możemy iść do apteki, wystarczy, że aptekarz sczyta dane z takiego wydruku i na jego podstawie wyda nam lek.

E-recepta - jeśli tak uzna lekarz - może być ważna nawet 365 dni. Wyjątkami są te dokumenty wystawione na antybiotyki (ważne tylko 7 dni), leki odurzające i psychotropowe (ważne 30 dni) oraz preparaty immunologiczne (ważne 120 dni).

Jak to wygląda w Łódzkiem?

Łódzki oddział NFZ podaje dane za koniec 2019 roku. Wynika z nich, że w województwie wystawiono 3,5 miliona e-receptę, które trafiły do 608 tys. pacjentów. Elektroniczne recepty wystawiło 4 tys. lekarzy. Najstarszy wystawiający lekarz ma 90 lat, a najmłodszy – 25 lat. Wśród pacjentów najstarszy pacjent z e-receptą ma 107 lat a najmłodszy – 6 dni!

Co z „papierem”?

W określonych przypadkach recepty będą również wystawiane w postaci papierowej. Dotyczy to:

- recept w ramach tzw. importu docelowego,

- recept dla osób o nieustalonej tożsamości,

- recept transgranicznych (do końca 2020 r.),

- recept pro auctore i pro familiae (decyzja o wyborze postaci recepty – papierowej lub elektronicznej – należeć będzie do osoby wystawiającej),

- braku dostępu do systemu e-zdrowie, co może mieć związek m.in. z awarią tego systemu lub systemu gabinetowego/HIS czy brakiem dostępu do internetu.

- Recepta wystawiona w postaci papierowej również w innych niż powyższe przypadkach będzie mogła być zrealizowana tak jak dotychczas w każdej aptece, w tym lek będzie mógł być objęty refundacją – informuje Anna Leder, rzecznik prasowy łódzkiego NFZ. - Tym samym wdrożenie nowych rozwiązań nie utrudni pacjentom dostępu do leków.

Jak to rozwiązanie oceniają sami lekarze? Z Krzysztofem Zochniakiem z jednej z poradni w Bełchatowie rozmawiał Rafał Różycki:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki