Bełchatów: Budowlany relikt PRL-u znika. Co zmienią grube miliony zainwestowane w „Odrę”?

i

Autor: UM Bełchatów Bełchatów: Budowlany relikt PRL-u znika. Co zmienią grube miliony zainwestowane w „Odrę”?

Bełchatów: Budowlany relikt PRL-u znika! Co zmienią grube miliony zainwestowane w „Odrę”?

2020-07-28 12:20

Niegdyś straszył swoim wyglądem i należał do budowlanych reliktów przeszłości. Od kilku miesięcy gruntowny remont „Odry” zmienia tę nieruchomość nie tylko zewnętrznie, ale doprowadzi do nowego, ekologicznego standardu. Remont będzie kosztować pond 9 milionów złotych!

W „Odrze” mieszka obecnie nieco ponad sto rodzin. Prace przy ul. Czaplinieckiej 5 ruszyły pod koniec 2019 roku i zgodnie z planem, do końca tego roku nieruchomość będzie blokiem w pełni niskoemisyjnym. Trwająca termomodernizacja ma bowiem nie tylko poprawić estetykę dawnego hotelu robotniczego, ale także zmniejszyć w nim zapotrzebowanie na energię grzewczą. Przebudowa, która pochłonie grube miliony prowadzona jest wielotorowo.

- Najpierw wymieniono blisko 600 okien i drzwi. Następnie wykonawca, bełchatowska firma Sanel, przystąpił do docieplania i tynkowania ścian zewnętrznych i wewnętrznych, remont przejdzie także stropodach. Jednocześnie prowadzone są prace związane z instalacją elektryczną i gazową. W ramach remontu we wszystkich lokalach mieszkalnych zamontowane zostaną nowe kuchnie gazowe oraz grzejniki z zaworami termostatycznymi, stare wodomierze natomiast zastąpią urządzenia najnowszego typu, czyli umożliwiające ich radiowy odczyt – informują o zakresie prac urzędnicy bełchatowskiego magistratu.

Ważną częścią robót jest wymiana rur centralnego ogrzewania oraz montaż wentylacji mechanicznej, co z kolei pozwoli na odzysk ciepła sięgający minimum 55 proc. Trwająca termomodernizacja obejmie także montaż pomp ciepła oraz wykonanie instalacji do cyfrowego odbioru platform telewizyjnych.

Wszystkie prace kosztować będą ponad 9 mln 281 tys. zł. Na realizację inwestycji, magistrat pozyskało blisko 5 mln zł unijnego dofinansowania. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego, a dokładniej z programu gospodarka emisyjna. Dzięki gruntownej modernizacji budynek stanie się energooszczędny i nie tylko zyska nowy wygląd, ale poprawi się także jego cieplna efektywność, co w konsekwencji pozwoli realnie zmniejszyć koszty eksploatacji.

Bełchatów: Budowlany relikt PRL-u znika. Co zmienią grube miliony zainwestowane w „Odrę”?

i

Autor: UM Bełchatów
Ewakuacja przez strażaków mężczyzny ważącego 250 kg

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki