Bełchatów: Masz kłopoty finansowe z powodu epidemii COVID-19? Możesz skorzystać z tej dopłaty!

2021-01-13 8:16 mj-s
Bełchatów: Masz kłopoty finansowe z powodu epidemii COVID-19? Możesz skorzystać z tej dopłaty!
Autor: Pixabay/ jarmoluk Bełchatów: Masz kłopoty finansowe z powodu epidemii COVID-19? Możesz skorzystać z tej dopłaty!

Najemcy i podnajemcy lokali mieszkaniowych, którym przysługuje dodatek mieszkaniowy mogą liczyć na dodatkowe wsparcie. 5 stycznia tego roku ruszył nabór wniosków o przyznanie dopłat do czynszu z Funduszu Przeciwdziałania COVID – 19. Stosowne dokumenty można składać w Urzędzie Miasta Bełchatowa do 31 marca 2021 r. Jak przygotować dokumenty i kto może skorzystać z tego wsparcia? Tego dowiecie się z poniższego artykułu.

Tylko w ubiegłym roku z samego dodatku mieszkaniowego w Bełchatowie skorzystało 526 rodzin. Teraz osoby, którym przysługuje to wsparcie mogą dodatkowo wnioskować o przyznanie dopłat do czynszu.

- Epidemia koronawirusa spowodowała, że w wielu rodzinach znacząco spadły dochody. Niektóre z firm musiały zawiesić swoją działalność, a to wprost przekłada się na budżety domowe. Zarówno dodatki mieszkaniowe jak i dopłaty do czynszu to pomoc dla najbardziej potrzebujących osób, jaką gwarantuje ustawodawca – mówi Mariola Czechowska prezydent Bełchatowa.

CZYTAJ: Bełchatów: Lekcje w czasach pandemii! Jak będzie wyglądać nauka w kl. I-III po powrocie do szkoły?

Kto może ubiegać się o dodatek mieszkaniowy?

O dodatek mieszkaniowy z dopłatą do czynszu mogą ubiegać się najemcy i podnajemcy lokali. Nie ma tu znaczenia, czy są to mieszkania komunalne czy np. w zasobach BTBS. Brane pod uwagę są kryteria metrażowe określone przez ustawodawcę i kryteria dochodowe ale nie tylko. Osoby ubiegające się o dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłaty do czynszu muszą wykazać, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy dochód na jednego członka rodziny spadł o minimum 25 proc. w stosunku do średniego dochodu z 2019 roku. Na przykład na podstawie PIT-u z 2019 roku i udokumentowanych dochodów za ostatnie 3 miesiące. Należy również wykazać, że wynajmował bądź podnajmował lokal przed 14 marca 2020 roku. Z tej formy pomocy mogą skorzystać osoby, które wcześniej nie pobierały dodatku mieszkaniowego powiększonego o dopłatę do czynszu. W sumie jego wysokość stanowi 75 proc. opłacenia czynszu.

POLECANY ARTYKUŁ: ZIMA i jej mniej urocze oblicze! To zaniedbanie może DUŻO KOSZTOWAĆ! Starty mogą sięgać tysięcy!

Gdzie należy złożyć dokumenty?

Wnioski dostępne są w Urzędzie Miasta przy ulicy Kościuszki 1 oraz na stronie: www.belchatow.bip.gov.pl. - wnioski do prania. Do wypełnionego druku należy dołączyć:

  • oświadczenie o średnim miesięcznym dochodzie na członka gospodarstwa domowego;
  • oświadczenie o spełnieniu ustawowych warunków określonych w ustawie z dn. 10 grudnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw wspierających rozwój mieszkalnictwa;
  • dokumenty potwierdzające aktualną wysokość miesięcznego czynszu oraz czynszu na dzień 14 marca 2020 r.

TO WARTO WIEDZIEĆ: Bełchatów: Gdzie będzie można zaszczepić się przeciw COVID-19? Mamy listę przychodni!

Wnioski o dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę do czynszu przyznaje się na wniosek zainteresowanych, złożony musi być nie później niż do 31 marca 2021 roku. W tym celu należy na druku o przyznanie dodatku mieszkaniowego umieścić adnotację, że o taką dopłatę do czynszu lokator bądź najemca występuje.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem telefonu 44 733 51 05. Każdy z wniosków rozpatrywany jest indywidualnie.

PRZECZYTAJ: Zabija niezwykle skutecznie i systematycznie. Służby apelują: Nie bądźmy OBOJĘTNI!

Ciepła zupa dla bezdomnych