Bełchatów. Solary na szkolnych dachach. Miasto zainwestuje w instalacje 200 tysięcy złotych!

2020-08-14 19:51 Magdalena Jaśkiewicz-Stawowczyk
Bełchatów. Solary na szkolnych dachach. Miasto zainwestuje w instalacje 200 tysięcy złotych!
Autor: UM Bełchatów Bełchatów. Solary na szkolnych dachach. Miasto zainwestuje w instalacje 200 tysięcy złotych!

Dwie bełchatowskie podstawówki zostaną wyposażone w systemy fotowoltaiczne. Panele pojawią się na dachach SP 1 i SP 12. Instalacje mają być gotowe w pierwszej połowie listopada, a inwestycje te będą kosztować magistrat nieco ponad 400 tys. zł.

Na dachach dwóch szkół podstawowych pojawią się mikroinstalacje fotowoltaiczne. Mowa o SP 1 i SP 12.

– Utrzymanie szkoły wiąże się z dużymi kosztami, a inwestycja w energię słoneczną ma swój wymiar pragmatyczny. Odpowiednio dobrana fotowoltaika jest w stanie znacznie ograniczyć wydatki na prąd. Zaoszczędzone pieniądze będzie można przeznaczyć na inne potrzeby, jak chociażby organizację dodatkowych zajęć dla dzieci czy zakup pomocy dydaktycznych – mówi wiceprezydent Bełchatowa Dariusz Matyśkiewicz i dodaje, że nie bez znaczenia jest także proekologiczna strona tego przedsięwzięcia. – Jednym z wyzwań szkoły jest zaszczepianie w młodych ludziach wartości i kształtowanie właściwych postaw, również tych związanych z ekologią. Wdrożenie i korzystanie z fotowoltaiki może być jednym ze skuteczniejszych sposobów realizowania tych zadań. Na jej przykładzie łatwiej będzie pokazać uczniom znaczenie i korzyści dla środowiska płynące z odnawialnych źródeł energii.

Mikroinstalacja fotowoltaiczna w Szkole Podstawowej nr 12 składać się będzie ze 151 monokrystalicznych paneli o mocy 330 Wp, co da sumaryczną moc 49,830 kWp. Montaż paneli powinien zakończyć na początku listopada.

Kosz tej inwestycji to nieci ponad 178 tys. zł. Druga z mikroinstalacji zamontowana zostanie w Szkole Podstawowej nr 1. Każdy ze 147 paneli monokrystalicznych będzie mieć moc 335 Wp, co łącznie da 49,245 kWp. Montaż paneli fotowolotaicznych kosztować będzie blisko 240 tys. zł, i podobnie jak w przypadku Dwunastki, zakończy się w pierwszej połowie listopada.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Pociąg pędził jak szalony. Wypadł z torów, 2 osoby zginęły! 9 lat temu w Babach rozegrał się DRAMAT! [ZDJĘCIA]

 

Ulewa w Wałbrzychu. Miasto zalane

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.