Bełchatów: W najbliższą sobotę zawyją syreny, miasto zatrzyma się na minutę!

2020-08-01 15:23 Magdalena Jaśkiewicz-Stawowczyk
Bełchatów: W najbliższą sobotę zawyją syreny, miasto zatrzyma się na minutę!
Autor: Pixabay/ Hans Bełchatów: W najbliższą sobotę zawyją syreny, miasto zatrzyma się na minutę!

1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. W tym roku przypada jego 76. rocznica. Bełchatowianie oddadzą hołd walczącym w tym wielkim zrywie. Punktualnie o godz. 17:00 zawyją syreny, aby mieszkańcy zatrzymali się na chwilę i wspomnieli bohaterów powstania. Dziś (27 lipca) w całym kraju ruszają obchody rocznicowe związane z powstańczymi wydarzeniami z 44 roku, potrwają do najbliższej soboty, 1 sierpnia.

W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego mieszkańcy spotkają się przy pomniku Pamięci Bełchatowian, który znajduje się przy parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (ul. Kościuszki 2).

O „Godzinie W” – 17:00 na ulicach Bełchatowa słychać będzie syreny alarmowe. Miasto zatrzyma się na minutę, aby oddać hołd poległym i ocalałym powstańcom. Wspólne odśpiewanie hymnu, przemówienia okolicznościowe i złożenie kwiatów – to kolejne punkty miejskiej uroczystości.

Syreny w godzinę „W” – treningiem systemu wykrywania i alarmowania

Uruchomienie syren 1 sierpnia o godz. 17:00, podobnie jak w latach poprzednich, będzie jednocześnie treningiem systemu wykrywania i alarmowania. Zgodnie z zarządzeniem Wojewody Łódzkiego syreny będą wyć ciągiem przez minutę.

To już 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Powstanie Warszawskie trwało dokładnie 63 dni, zakończyło się kapitulacją 3 października 1944 roku. Był to największy zryw wolnościowy w historii II wojny światowej. Jak podają źródła historyczne do walki z Niemcami okupującymi stolicę Polski od 1939 roku, stanęło prawie 50 tysięcy powstańców Armii Krajowej. W wyniku zrywu Warszawa legła w gruzach, zginęło około 17 tys. żołnierzy i ponad 150 tys. ludności. Powstanie Warszawskie było największym zrywem wolnościowym w historii II wojny światowej. Do dziś jest ono symbolem męstwa i determinacji w walce o niepodległość.

 

XII Turniej Rycerski Zamkomania Tarnów 2020

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.