BRAKUJE KRWI! Do akcji zbiórek rusza mobilne centrum krwiodawstwa. Kiedy będzie w Bełchatowie?

2020-03-25 13:31 mj-s
BRAKUJE KRWI! Do akcji zbiórek rusza mobilne centrum krwiodawstwa. Kiedy będzie w Bełchatowie?
Autor: UM Bełchatów BRAKUJE KRWI! Do akcji zbiórek rusza mobilne centrum krwiodawstwa. Kiedy będzie w Bełchatowie?

Służby krwiodawstwa biją na alarm - obowiązujący w Polsce stan epidemii, a co za tym idzie kwarantanna społeczna, powoduje, że spada liczba osób oddających krew! Sytuacja w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa robi się dramatyczna. By temu zaradzić łódzkie RCKiK organizuje mobilne Punkty Pobrań. W każdy poniedziałek, począwszy od 30 marca, przy scenie plenerowej Gigantów Mocy stanie specjalny ambulans, chętni będą mogli w nim oddawać krew w godz. 9.00 – 12.00. Akcja prowadzona będzie do końca kwietnia.

Kwarantanna i stan epidemii w Polsce sprawiają, że spada liczba osób chcących oddać krew. Z drugiej zaś strony lekarze podkreślają, że zapotrzebowanie wciąż istnieje. W szpitalach planowane zabiegi są odwoływane, to jednak pacjenci po wypadkach, przeszczepach i w czasie leczenia chorób nowotworowych potrzebują krwi, której nie da się niczym zastąpić. Liczba osób hospitalizowanych cały czas rośnie, a zapasy krwi topnieją, szczególnie grup A RhD- i B RhD-.

Sytuacja w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa robi się dramatyczna, co dodatkowo komplikuje czasowe zamknięcia Punktów Pobrań, tak jak ma to miejsce w Bełchatowie – chodzi o punkt przy ul. Edwardów. Stąd apel do Honorowych Dawców Krwi oraz wszystkich zdrowych osób, które o ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną wirusem lub objętą kwarantanną, o zgłaszanie się do centrów krwiodawstwa w całej Polsce w celu oddania krwi.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Potrzebujesz porady psychologa, prawnika czy pedagoga? ONI czekają na Twój telefon [WYKAZ]

„Apelujemy o oddawanie krwi, ponieważ jest ona potrzebna szczególnie teraz. Na stronach centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa zamieszczone są informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników. Jednakże wszystkie grupy krwi są potrzebne, ponieważ istnieją biorcy o różnych grupach. Z użytecznego punktu widzenia najbardziej oczekiwana jest krew grupy O RhD- (ujemne), gdyż w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Problem polega na tym, że jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi. Posiada ją zaledwie ok. 7 proc. Polaków.” - czytamy na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi.

W związku z wprowadzonymi przez rząd nowymi obostrzeniami dotyczącymi m.in. zakazu przemieszczania się, łódzkie Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa organizuje mobilne Punkty Pobrań. W Bełchatowie specjalny ambulans będzie do dyspozycji dawców począwszy od 30 marca. Ambulans przy scenie plenerowej MCK Gigantów Mocy stanie w każdy kolejny poniedziałek (wyłączając Poniedziałek Wielkanocny), tj.:

  •  30 marca
  • 5 kwietnia
  • 20 kwietnia
  • 27 kwietnia

 Chętni będą mogli oddać krew w godz. 9.00 – 12.00.

Ważne!

Nowe obostrzenia obejmują także zakaz przemieszczania się powyżej 2 osób. Nie należy przychodzić do ambulansu z osobami towarzyszącymi.

Z uwagi na ciągle rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem, procedury związane z pobraniem krwi zostały zaostrzone. Z każdym krwiodawcą przeprowadzona zostanie wstępna selekcja z wywiadem lekarskim, obejmująca m.in. pytania dotyczące pobytu za granicą w ciągu 30 dni, obecny stan zdrowia oraz ewentualne kontakty z osobami zakażonymi Covid-19 i osobami poddanymi kwarantannie. Dodatkowo dawcy będą mieć mierzoną temperaturę termometrm bezdotykowym, zapewnione zostaną wszelkie środki dezynfekcyjne.

PRZECZYTAJ: Już 957 przypadków koronawirusa w Polsce. WHO: Przed nami DECYDUJĄCE chwile! Pandemia koronawirusa [RELACJA NA ŻYWO]

Kto może oddać krew?

Krew może oddać każda zdrowa osoba, która ukończyła 18. rok życia; krwiodawcą można być do ukończenia 65. roku życia. Aby oddać krew, konieczne jest spełnienie kilku warunków:

  • krwiodawca nie może ważyć mniej niż 50 kg,
  • krwiodawca musi być zdrowy,
  • stan fizjologiczny krwiodawcy musi pozwalać na pobranie krwi (krwi nie pobiera się od kobiet ciężarnych, matek karmiących oraz osób, u których występuje gorączka, schorzenia przewlekłe, niedobory odporności).
Policjanci apelują o odpowiedzialne zachowanie

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.