Gmina Bełchatów reorganizuje swoją oświatę. Posypią się głowy?

i

Autor: Pixabay

Gmina Bełchatów reorganizuje swoją oświatę. Posypią się głowy?

2020-02-04 10:01

Szykuje się organizacyjna zmiana w oświacie gminy Bełchatów. Od nowego roku szkolnego na jej terenie będzie działać pięć Zespołów Szkolno – Przedszkolnych. Dotychczasowe samodzielnie funkcjonujące przedszkola w Dobrzelowie, Domiechowicach, Janowie, Kurnosie Drugim i Łękawie zostaną wchłonięte przez działające – najczęściej w tych samych miejscowościach - szkoły.

Anna Więcławek, kierownik Referatu Oświaty Urzędu Gminy Bełchatów, argumentuje, że utworzenie Zespołów przede wszystkim ma przełożyć się na lepsze wykorzystanie bazy lokalowej i poszczególnych obiektów oraz na optymalne wykorzystanie kadry poszczególnych placówek.

 - Zespoły Szkolno – Przedszkolne to także działanie zmierzające do racjonalizacji kosztów związanych z funkcjonowaniem placówek oświatowym – zaznacza Anna Więcławek.



Trzy sekretarki w jednej szkole

O tym, że oszczędności w gminie Bełchatów są niezbędne wiadomo już od kilkudziesięciu miesięcy. Samorząd zadłużonej po uszy gminy szuka i łata jak może, stąd też nie dziwi fakt, że i w oświacie włączono program optymalizacji zatrudnienia. W gminnych placówkach w tej chwili są 83 etaty i jak się okazuje nie wszystkie są po prostu racjonalne.

- Obecnie mamy do czynienia z sytuacją tego typu, że w jednej szkole są trzy sekretarki i dwóch konserwatorów. Inny przykład dysproporcji w obecnym systemie wiąże się z tym, że np. na intendentkę w jednej placówce przypada ponad 250 dzieci, a w innej – niespełna 40 dzieci. Obie pracują na takim samym stanowisku i za te same pieniądze – wymienia Wójt Gminy Bełchatów, Konrad Koc. - Utworzenie zespołów pociągnie za sobą działania związane z racjonalizacją kosztów i mogą one oznaczać pewne niewielkie ograniczenia, ale będą one z pożytkiem dla całego systemu oświaty. Podkreślam jednak, że ani dzieci, ani rodzice w żadnym stopniu tych zmian nie odczują. Wręcz przeciwnie, będą to działania z pożytkiem dla dzieci i przy jednoczesnym poszanowaniu publicznych pieniędzy.

Z pewnością zmiany dotkną pracowników, jak podkreśla Konrad Koc działania będą transparentne i będą się odbywać z poszanowaniem prawa pracy, regulaminów i w konsultacji z dyrektorami szkół. Jednocześnie konsekwencją powstania zespołów, będzie ogłoszenie konkursów na stanowiska ich dyrektorów.

Gdzie dzieci będą chodzić do przedszkola?

W trzech przypadkach przedszkole i szkoła będą mieć siedziby w jednym budynku. To Zespoły Szkolno – Przedszkolne w Domiechowicach, Janowie i Łękawie. W dwóch przypadkach przedszkole i szkoła będą w różnych budynkach (Zespół Szkolno – Przedszkolny w Kurnosie Drugim, gdzie przedszkole i szkoła są od siebie oddalone o ok. 500 metrów i Zespół Szkolno – Przedszkolny w Dobrzelowie, w którego skład wejdą Szkoła Podstawowa w Dobrzelowie oraz Gminne Przedszkole w Niedyszynie). W przypadku Szkoły Podstawowej w Dobiecinie zmian organizacyjnych nie będzie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki