Koronawirus w Bełchatowie: Wojsko rusza do pomocy! Gdzie będą pracować żołnierze?

Koronawirus w Bełchatowie: Wojsko rusza do pomocy! Gdzie będą pracować żołnierze?
Autor: FAcebook/ WOT Koronawirus w Bełchatowie: Wojsko rusza do pomocy! Gdzie będą pracować żołnierze?

Żołnierze 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej i żołnierze wojsk operacyjnych od poniedziałku pomagają w pracy piętnastu punktów pobrań wymazów w kierunku koronawirusa w Łódzkiem – poinformowała PAP rzeczniczka łódzkiego NFZ Anna Leder. Wojskowi przyjadą do pracy także w Bełchatowie. Na czym będzie polegać ich praca?

Anna Leder podkreśliła, że żołnierze trafią do najbardziej obciążonych pracą punktów w kilkunastu miastach całego Łódzkiego. Wojska Obrony Terytorialnej będą także pracować w drive thru w Bełchatowie. Żołnierze będą wspomagać personel medyczny w pobieraniu wymazów, zajmą się także czynnościami porządkowo-administracyjnymi w punktach pobrań, co dotąd angażowało personel medyczny potrzebny do opieki nad chorymi.

W miniony piątek z wymazów w punktach skorzystało 2 647 mieszkańców regionu.

- Zdajemy sobie sprawę z tego, jak bardzo obciążona jest w tej chwili służba zdrowia. Nieustannie realizujemy naszą misję wsparcia służb medycznych i samorządów, a także lokalnej społeczności w tej trudnej sytuacji" – powiedział płk Paweł Wiktorowicz, dowódca 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Dodał, że żołnierze, którzy będą pomagali, już pracowali w punktach pobrań prowadzonych w maju i czerwcu przez 9 ŁBOT. Jego zdaniem są oni doskonale przygotowani do codziennej wielogodzinnej pracy, dlatego ich obecność "z pewnością wpłynie na pracę punktów wymazowych".

Jak informuje Leder, łódzki NFZ wspólnie z wojewodą łódzkim i placówkami medycznymi stale zwiększa liczbę miejsc, gdzie można skorzystać z wymazu.

- W Łódzkiem jest już 35 punktów pobrań, czyli ponad 2 razy więcej niż we wrześniu. Najwięcej punktów jest w Łodzi – 12. Praca punktów jest codziennie sprawdzana, godziny otwarcia i lokalizacje są dopasowywane do rosnących potrzeb pacjentów z regionu – przekazała rzeczniczka łódzkiego NFZ.

Drive thru w Bełchatowie - gdzie i jak skorzystać?

Drive-thru pracuje siedem dni w tygodniu, w godz. 8:00-12:15 (poza czwartkiem, wtedy punkt przyjmuje od godz. 13:15 do 17:30). Stały punkt badań mieści się przy bełchatowskim oddziale Wojewódzkiej Stacji Ratownictwa Medycznego, przy ul. Czaplinieckiej 153.

- Siedziba, jadąc od strony szpitala, znajduje się po prawej stronie ul. Czaplinieckiej. Nad bramą wjazdową umieszczona jest tablica informacyjna „wymazy COVID-19” – mówi Wojciech Łągwa, koordynator Zespołu Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych w Urzędzie Miasta Bełchatowa.

Więcej szczegółów na temat punktu można znaleźć w artykule >>> Kto może skorzystać z badań w drive-thru? Jak dojechać do punktu pobrań w Bełchatowie?

Super Raport 23.10 (szef KPRM - Michał Dworczyk, dr Anna Materska-Sosnowska - politolog, UW, Sławomir Broniarz - prezes ZNP oraz dr Maciej Jędrzejko)