Łódzkie: Nawałnice niszczyły na swojej drodze wszystko! Ponad 200 strażackich interwencji

2020-07-29 9:16 Magdalena jaśkiewicz-Stawowczyk
Łódzkie: Nawałnice niszczyły na swojej drodze wszystko! Ponad 200 strażackich interwencji
Autor: Pixabay/ Free-Photos Łódzkie: Nawałnice niszczyły na swojej drodze wszystko! Ponad 200 strażackich interwencji

Wczorajsze (28 lipca) nawałnice były wyjątkowo dotkliwe w zachodniej części Łódzkiego. W powiecie wieluńskim tylko w ciągu ostatnich kilkunastu godzin strażacy interweniowali już ponad 80 razy. Zerwane dachy na budynkach mieszkalnych i gospodarczych, połamane drzewa i zerwane linie energetyczne – strażacy cały czas walczą ze skutkami wtorkowej pogody.

Jak podkreśla rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej wczoraj wieczorem strażacy interweniowali ponad pół tysiąca razy, w samym Łódzkiem tych zdarzeń zanitowano ponad 200. Najwięcej interwencji było w powiecie wieluńskim -81, radomszczańskim - 33 i pajęczańskim - 32. Najbardziej dramatyczna sytuacja jest w Wieluniu i kilku gminach tego powiatu.

Wieluń

- Wszystko zaczęło się po godzinie 19-tej. Na ten moment mamy już za sobą 81 interwencji, ale strażacy cały czas, nieprzerwanie są w terenie i walczą ze skutkami nawałnicy – mówi kpt. Grzegorz Kasprzyczak, rzecznik prasowy PSP w Wieluniu. - Zerwane dachy na budynkach mieszkalnych i gospodarczych, zerwane linie energetyczne, połamane drzewa i konary zalegające na drogach, wypompowywanie wody z piwnic, to te podstawowe zdarzenia z którymi walczymy, także dziś.

Jak podkreślił Grzegorz Kasprzyczak bilans start po wtorkowej nawałnicy będzie zdecydowanie większy niż te wstępne szacunki.

- W tej chwili trudno mi jest realnie określić liczbę interwencji, bo jednostki ciągle są w terenie – dodaje rzecznik wieluńskiej policji.

Wiatr, który towarzyszył burzom i ulewom był tak silny, że bez trudu zrywał dachy. W tej chwili wiemy już, że ucierpiało 31 budynków mieszkalnych, w których, w różnym stopniu, uszkodzonych jest 20 dachów. Wichura nie oszczędziła 20 zabudowań gospodarczych, z których zerwała jeden dach, a 19 pokryć dachowych zostało uszkodzonych.

Najgorsza sytuacja jest w południowo zachodnich regionach powiatu wieluńskiego, w gminach: Wierzchlas, Pątnów, Skomlin, Mokrsko i w samym Wieluniu.

Poza budynkami mieszkalnymi i gospodarstwami ucierpiały także uprawy. Rolnicy jeszcze nie oszacowali strat, ale pewnym jest, że na przykład gradobicie w gminie Wierzchlas zniszczyło wiele upraw. Szczęśliwie gwałtowna pogoda nie wyrządziła krzywdy ludziom – nie było zgłoszeń o ofiarach.

Radomsko

Wtorkowa nawałnica dała się też we znaki mieszkańcom powiatu radomszczańskiego. W tym przypadku najbardziej poszkodowane są gminy: Ładzice, Dobryszyce, Lgota Wielka, gmina i miasto Radomsko. Na ten moment strażacy mają zarejestrowanych ponad 30 zdarzeń, ale i tu sytuacja jest bardzo dynamiczna i do jednostki PSP cały czas spływają zgłoszenia od poszkodowanych mieszkańców.

- Przeważająca część zgłoszeń dotyczyła i dotyczy połamanych drzewach i konarów zalegających na drogach całego powiatu. Ale są też znaczne starty w mieniu. W Stobiecku Szlacheckim wiatr zerwał 80 metrów dachu jednego z domów jednorodzinnych, są też uszkodzenia poszyć stodoły i budynku gospodarczego. W Woli Jedlińskiej został także zerwany eternit na budynku mieszkalnym – wymienia st. kpt. mgr inż. Artur Bartosik z PSP w Radomsku.

W Woli Blakowej (gm. Lgota Wielka) na jednej z posesji wiatr zerwał zerwał linię energetyczną. Z kolei w Barczkowicach (gm. Kamieńsk) piorun uderzył w dom. Na szczęście nikt nie ucierpiał.

W Radomsku doszło do nietypowego zdarzenia – jak informuje portal Radomsko24.pl, silny wiatr uszkodził 60 metrową wieżę balonową, znajdującą się tuż obok Hotelu Porto.

- Na filmie, który otrzymaliśmy od naszego czytelnika Przemka widać uszkodzenia jakie wyrządziła nawałnica. Jedyna w Polsce i najwyższa na świecie – 60m wieża balonowa, unosi pasażerów na wysokość 45m - piszą dziennikarze Radomsko24.pl

Topielec nad zalewem Zegrzyńskim

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.