Mrozy są śmiertelnie niebezpieczne dla zwierząt!

i

Autor: Pixabay/ Jupri Mrozy są śmiertelnie niebezpieczne dla zwierząt!

MRÓZ zabija zwierzęta! Co zrobić, by zmniejszyć to śmiertelnie niebezpieczeństwo?

2021-01-18 15:08

Od kilku dni w Polsce utrzymują się bardzo niskie temperatury, w niektórych miejscach sięgające nawet -30 st. C. Takie warunki są niebezpieczne dla życia. Mrozy są śmiertelnym zagrożeniem nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt! W związku z tym Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej apeluje o szczególne dbanie o zwierzęta w tym czasie.

IMGW wskazało, że docierają do nich sygnały o wielu tragicznych śmierciach zwierząt, w tym gospodarczych. W związku z tym instytut poprosił o zabezpieczenie inwentarza poprzez zapewnienie im ciepłego schronienia oraz interweniowanie, kiedy się widzi zagrożenie.

CZYTAJ: SMOG DUSI Bełchatów! Będzie tak koszmarnie, że służby radzą POZOSTAĆ w domach!

- W Polsce wciąż wiele zwierząt utrzymywanych jest w niewłaściwych warunkach i co roku organizacje ochrony zwierząt biorą udział w wielu interwencjach z powodu niezapewnienia zwierzętom przez ich opiekunów odpowiedniego zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi, zagrażającymi ich zdrowiu bądź życiu, co samo w sobie jest przestępstwem, zgodnie z obowiązującą ustawą o ochronie zwierząt - podkreśliło IMGW w komunikacie.

Jak dodano, szczególnie narażone są zwierzęta domowe, czyli m.in. psy, które mieszkają w kojcach lub przebywają na uwięzi oraz koty bezdomne i wolnożyjące.

POLECAMY: Bestia ze wschodu dała o sobie znać! Śnieżyca i potężne MROZY. Co się dzieje na drogach Łódzkiego?

O czym należy bezwzględnie pamiętać, gdy na dworze mrozi?

Ciepłe schronienie, to absolutna podstawa. Zwyczajowo używaną budę, przy tak niskich temperaturach trzeba nieco „podrasować”. Osłońmy ją dobrze od wiatru i zaizolujmy np. słomą – ta nie chłodnie wilgoci, a psiak czy kot wymości sobie w niej ciepłe legowisko. Można też włożyć czworonogom koc do takiego schronienia, ale pamiętajmy, że materiał, kiedy nasiąknie wodą zrobi się bardzo nieprzyjemny, pilnujmy więc, by był suchy. Zamontujmy też zasłonę na wejściu do budy, która będzie chronić przed śniegiem i chłodnym powietrzem.

TO WARTO WIEDZIEĆ >>> Rusza odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A1! GDZIE SĄ KAMERY?

Dieta i woda – to kolejne szalenie istotne czynniki dla dobrostanu zwierząt. Przy tak niskich temperaturach woda w miskach momentalnie zmienia się w bryłę lodu. A brak wody może prowadzić do odwodnienia. Zmieniajmy wodę jak najczęściej się da. Kolejnym sposobem na to jak, dbać o zwierzaki zimą jest, to co dostają do jedzenia. Dobrze zbilansowana dieta wzmocni układ immunologiczny i zapewni czworonogą prawidłowy rozwój i funkcjonowanie. W chłodne dni organizm wydatkuje ogromną ilość energii na utrzymanie temperatury, więc w tym okresie nakładajmy zwierzakom nie tylko większe porcje, ale także bardziej kaloryczne. Dobrze jest dać choć jeden ciepły posiłek. Jeśli pies nie je zbilansowanej warto do miski z karmą dolać oleju rzepakowego czy oliwy z oliwek.

Choć nie wszystkie zwierzęta je tolerują, to są takie, które nie mają z tym problemu i wtedy absolutnie trzeba w nie zainwestować - mowa o ciuchach! Buciki na łapy, sweterki, kurtki, czy narzutki powinny być kojarzone nie tylko z małymi psami! Choć miniaturowe czworonogi są największymi zmarzluchami, to i tym większym pupilom nie zaszkodzi dodatkowa warstwa ochronna, zwłaszcza, gdy zwierzę ma być narażone na dłuższy czas przebywania na chłodzie. 

PRZECZYTAJ TAKŻE: Kosztował 3 miliony, trwał pół roku! Tak wygląda SOR w Bełchatowie po wielkim REMONCIE! [GALERIA]

22-latek podłożył ogień pod kiosk, a później patrzył jak płonie
Sonda
Czy lokale gastronomiczne powinny zostać otwarte?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki