Nowe znaki na ulicach Bełchatowa! Czy poprawią bezpieczeństwo?

2020-02-21 10:40 mj-s
Nowe znaki na ulicach Bełchatowa! Czy poprawią bezpieczeństwo?
Autor: UM Bełchatów

W pięciu lokalizacjach tuż przy przejściach dla pieszych wymieniono oznakowanie. Nowe znaki umieszczone są na tablicach fluorescencyjnych, co ma to zdecydowanie poprawić ich widoczność, zwłaszcza po zmroku. Urzędnicy podkreślają, że jeśli rozwiązanie się sprawdzi, takich znaków przybędzie również w innych lokalizacjach.

Nowe znaki stanęły w pięciu miejscach: na ul. Mielczarskiego (w pobliżu ul. Mickiewicza), na Czyżewskiego (w okolicach kościoła i przy ul. Targowej), ul. Armii Krajowej (przy skrzyżowaniu z ul. Kolejową) oraz na ul. Staszica (przy skrzyżowaniu z ul. św. Faustyny Kowalskiej). Wszystkie umieszczone są na tablicach wyklejonych folią fluorescencyjną 3 generacji, czyli o najwyższej dostępnej klasie odblaskowości.

- Dzięki zastosowaniu takiej techniki, postawione właśnie znaki są lepiej widoczne od tradycyjnych zarówno w nocy, jak i w dzień. Odblaskami zostały także oklejone słupki, na których zamontowane jest oznakowanie. Koszt przeprowadzonej modernizacji to 9 tys. zł – informują bełchatowscy urzędnicy.

Lokalizacje wybrane zostały nieprzypadkowo. Na każdym z pięciu przejść są różne rodzaje oświetlenia, co pozwoli ocenić, jak folia fluorescencyjna sprawdza się w różnych warunkach. Urzędnicy podkreślają, że jeśli rozwiązanie się sprawdzi, wkrótce podobne oznakowanie zamontowane zostanie w kolejnych lokalizacjach. Mowa o przejściach znajdujących się na tzw. małej obwodnicy, czyli al. Wyszyńskiego, ul. Armii Krajowej i Staszica) oraz na długich prostych odcinkach ulic Czyżewskiego, 1 Maja i Okrzei.

To nie koniec podejmowanych przez magistrat działań, które mają zwiększyć bezpieczeństwo na pasach. Miasto złożyło wniosek o dofinansowanie modernizacji kolejnych 6 przejść w ramach ministerialnego programu "Razem bezpieczniej". W ramach projektu poza kompleksową wymianą oznakowania pionowego na fluorescencyjne, miasto chce zastosować nowoczesne grubowarstwowe malowanie ze specjalnymi mikrogranulkami odblaskowymi.

Ponadto w planach jest użycie nowatorskiego rozwiązania – przed samymi przejściami miałyby się pojawić czerwone nawierzchnie, które z jednej strony poprawiają widoczność samego przejścia, z drugiej zaś zwiększają przyczepność podczas hamowania. Dodatkowo tam, gdzie będzie taka możliwość, zamontowane miałyby zostać barierki w formie szykan.

Zamontowanie znaków fluorescencyjnych, to jedno z wielu rozwiązań, które stosuje miasto w celu poprawy bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych. Mowa tu chociażby o kocich oczkach czy barierach wzajemnie zachodzących – tzw. szykanach. Te ostatnie ustawione zostały w czterech lokalizacjach: na Alei Wyszyńskiego (w okolicach parkingu strzeżonego) oraz przy szkołach podstawowych nr 1, 12 i 13. Ponadto 20 przejść doposażonych zostało w specjalne progi dla osób niewidzących i niedowidzących. Nie sposób nie wspomnieć także o doświetlaniu samych przejść.

Nowe znaki na ulicach Bełchatowa! Czy poprawią bezpieczeństwo?
Autor: Pixabay
Urzędnicy w Siedlcach uczyli się samoobrony

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.