Podejrzany pakunek w bibliotece, wszystkie służby w akcji! [ZDJĘCIA]

2019-10-29 11:58

28 października około godziny 10:00 pracownica piotrkowskiej biblioteki znalazła podejrzaną paczkę, z której wystawały kable i telefon komórkowy. Dyrekcja Mediateki o zaistniałym zagrożeniu natychmiast poinformowała piotrkowskich policjantów. Szybka decyzja o ewakuacji czytelników i pracowników obiektu, neutralizacja ładunku wybuchowego, to kolejne kroki w celu wyeliminowania zagrożenia. Sceny jak z sensacyjnego filmu, które rozegrały się w pobliżu piotrkowskiej starówki okazały się być tylko ćwiczeniem służb mundurowych.

Dyżurny Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim otrzymując informację o podłożonym ładunku wybuchowym na terenie Mediateki, natychmiast na miejsce skierował policyjne patrole.

- Wśród nich był patrol rozpoznania minersko - pirotechnicznego. Osoby przebywające w budynku Mediateki zostały ewakuowane w bezpieczne miejsce. Piotrkowscy policjanci współdziałając z funkcjonariuszami Straży Miejskiej wyznaczyli strefy bezpieczeństwa i zorganizowali blokady dróg. Zabezpieczenie terenu i bezpieczeństwo osób było priorytetem dla mundurowych – mówią policjanci z KMP w Piotrkowe Trybunalskim.

Do piotrkowskiej biblioteki wezwano też mundurowych z Państwowej Straży Pożarnej. Policjanci, którzy oceniali zagrożenie zdecydowali o neutralizacji podejrzanej paczki i sprawdzeniu stanu bezpieczeństwa wszystkich pomieszczeń budynku biblioteki. Podejrzany pakunek wywieziono z obiektu.

Na tym jednak nie koniec w scenariuszu ćwiczeń. Kolejnym ich etapem był transport starodruków, które jak się okazuje ktoś chciał ukraść.

- Na trasie przejazdu konwoju ze starodrukami doszło do blokady drogi przez grupę osób która chciała przejąć cenny księgozbiór. Skuteczne działania policjantów udaremniły  napad. Zatrzymane przez mundurowych osoby trafiły do policyjnego aresztu – informują o przebiegu ćwiczeń policjanci z KMP w Piotrkowie Trybunalskim.

Takie ćwiczenia obronne prowadzone przez policję i współpracujące służby, są najlepszym sprawdzianem na wypadek realnego zagrożenia.

- Wdrożenie procedur reagowania w sytuacji nadzwyczajnego zagrożenia, zapewnienie prawidłowego obiegu informacji oraz szybka reakcja na zgłoszenie, to tylko część policyjnych zadań. Dzięki takim ćwiczeniom mundurowi są coraz lepiej przygotowani do realnych zagrożeń związanych z terroryzmem. Pracownicy instytucji, w których na co dzień pracują osoby i przyjmowani są interesanci, uczą się na co zwracać uwagę, jak się zachować oraz jak reagować w sytuacji zagrożenia – podsumowują policjanci

Ćwiczenia zakończyły się oceną efektywności działań i omówieniu ich z policjantami, strażakami oraz pracownikami piotrkowskiej biblioteki.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki