Poważna awaria w Elektrowni Bełchatów. Nie działa 10 z 11 bloków energetycznych

2021-05-17 20:33 Grzegorz Kluczyński m. jaśkiewicz - stawowczyk
Elektrownia Bełchatów
Autor: Morgre / CC BY-SA 3.0 / wikipedia.org

W Elektrowni Bełchatów wyłączonych zostało 10 energetycznych bloków o łącznej mocy 3900 MW. Skala awarii jest bardzo duża. To mniej więcej tyle, ile zazwyczaj produkują dwie elektrownie. Jak zapewnia PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, trwają prace mające na celu usunięcie awarii i przywrócenie do ruchu wyłączonych jednostek wytwórczych.

Awarię spowodowało "przepięcie" na stacji rozdzielczej Rogowiec, należącej do Polskich Sieci Elektroenergetycznych. W wyniku zadziałania zabezpieczeń elektrycznych nastąpiło awaryjne wyłączenie 10 bloków energetycznych w Elektrowni Bełchatów o łącznej mocy około 3900 MW. O awarii poinformował Klaudiusz Ślezak, dziennikarz Radia Nowy Świat.

Jak informuje rzeczniczka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, Sandra Apanasionek, obecnie energię elektryczną w bełchatowskiej elektrowni produkuje blok o najwyższej mocy, który podłączony jest do stacji Trębaczew.

Czytaj też: 38-latek leżał na torach i czekał na śmierć! Dramatyczna akcja policji z użyciem siły

Awaria na stacji Rogowiec została już usunięta, jednak przywracanie sprawności wyłączonych bloków może jeszcze potrwać.

- Na miejscu w Elektrowni Bełchatów pracuje zespół, składający się ze specjalistów branżowych zatrudnionych w elektrowni, w celu jak najszybszego przywrócenia do ruchu jednostek wytwórczych - mówi rzeczniczka PGE GiEK.

Rzeczniczka prasowa Polskich Sieci Elektroenergetycznych poinformowała w rozmowie z portalem wnp.pl, że pomimo awarii, system pracuje stabilnie.

Zobacz też: Autostrada A1: Oddano kolejne kilometry nowiutkiej trasy w Łódzkiem! Na którym odcinku? [FOTO]

Szczecińskie fontanny bardzo nieśmiało budzą się ze snu
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE