Powiat bełchatowski: Parafie dostały solidny zastrzyk gotówki. Na co zostaną spożytkowane pieniądze?

i

Autor: Wikipedia/ Krzysztof Wisniewski, CC BY-SA 4.0,

Powiat bełchatowski: Parafie dostały solidny zastrzyk gotówki. Na co zostaną spożytkowane pieniądze?

2020-07-07 12:32

W 2020 roku zarząd województwa Łódzkiego przeznaczył na ratowanie zabytków 5 milionów złotych. Finansowe wsparcie zostało rozdysponowane pomiędzy 65 obiektów znajdujących na terenie całego regionu. Na tej liście są też zabytki z powiatu bełchatowskiego. Symboliczne czeki już odebrali proboszczowie w Wygiełzowa i Kaszewic.

75 tysięcy złotych właśnie taką kwotą zasilono parafię pw. Nawiedzenia NMP w Wygiełzowie w gminie Zelów.

Ta drewniana świątynia datowana jest na 1796 r. Kościół zbudowano z fundacji Celestyna Gorczyckiego sędziego sieradzkiego. Kościół remontowano w 1844 r., a restaurowano w 2000 r. Przyznana właśnie dotacje zostanie spożytkowana na prace ratunkowe przy zabytkowym, XVII-wiecznym, ołtarzu głównym.

Ciągle trwa zbiórka darów dla powodzian

Niższą, 16-tysięczną dotację będą mieli do dyspozycji duchowni z Kaszewic. Tamtejsza parafia pw. św. Trójcy ma w planach przeznaczyć pieniądze na renowację pokrycia dachu zabytkowego, drewnianego kościoła. Kaszewicki kościół jest jedną z najcenniejszych budowli sakralnych naszego powiatu.

Modrzewiowy kościół pw. św. Trójcy został wybudowany w 1612. Fundatorem świątyni był Mikołaj Koniecpolski, sędzia ziemski sieradzki, ówczesny właściciel dóbr kaszewickich. Budowla była formą pokuty za porzucenie stanu duchownego. Akt fundacyjny kościoła wpisano do ksiąg grodzkich w 1618.

W 1725 Kacper Cieński dobudował do kaszewickiego kościoła modrzewiową kaplicę poświęconą ku czci Matki Boskiej. Do 1862 był kościołem filialnym parafii Parzno, w roku tym erygowano parafię Kaszewice. Świątynia przeszła gruntowną renowację w 1931.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki