strajk w szkołach

i

Autor: Pixabay

Ruszył strajk włoski! Co się dzieje w bełchatowskich szkołach?

2019-10-23 9:20

22 października Zarząd Główny ZNP postanowił kontynuować Ogólnopolską Akcję Protestacyjną Pracowników Oświaty. Tym samym nauczyciele rozpoczęli strajk włoski i w ramach protestu będą wykonywali tylko te czynności, które są opisane w przepisach prawa oświatowego. Jak sytuacja wygląda w Bełchatowie?

Idąc za wtorkową decyzją ZNP, dziś nauczyciele rozpoczęli bezterminowy strajk włoski. Jak podkreślił szef związku, Sławomir Broniarz, w ankiecie dotyczącej formy protestu, którą związek przeprowadził we wrześniu, 55 proc. respondentów opowiedziało się „za niewykonywaniem pozastatutowych zadań w swojej szkole/przedszkolu/placówce”, czyli tzw. "protestem włoskim".

Wyniki ankiet przeprowadzonych wśród bełchatowskich nauczycieli są zbieżne z tymi ogólnopolskimi, ale… W Bełchatowie praktycznie żadna placówka do włoskiego strajku nie przystąpiła.

Co dalej z protestem nauczycieli? Od środy (23.10) mogą oni prowadzić bezterminowo strajk włoski. Stanisław Nisztor z płockiego ZNP uspokaja rodziców:

Jak poinformowała nas dzisiaj rano Marianna Wasiak - Zbrojewska, szefowa bełchatowskiego ZNP, z ośmiu miejskich przedszkoli żadne nie przystąpiło do strajku. Podobna tendencja jest w szkołach podstawowych. W mieście działa ich łącznie osiem i tylko w przypadku dwóch nie wpłynęła jeszcze do bełchatowskiego ZNP decyzja odnośnie protestu. Do strajku na pewno nie przyłączą się SP nr: 1, 3, 4, 8, 12 i 13.

Taka sama tendencja panuje w szkołach wyższego szczebla. Do strajku włoskiego nie przyłączyły się I, II i III Liceum Ogólnokształcące, a także Zespoły Szkół Ponadpodstawowych nr 1 i 2 i Centrum kształcenia Zawodowego.

- Nauczyciele dużo stracili podczas kwietniowego strajku, są załamani. Liczyli, że te pieniądze uda im się odpracować, chociażby prowadząc zajęcia pozalekcyjne, wyrównawcze czy dodatkowe koła. Niestety tak się nie stało, więc stąd myślę taka sytuacja – komentuje Marianna Wasiak - Zbrojewska, szefowa bełchatowskiego ZNP.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE