Strzyżak

i

Autor: Flickr/smerikal

Są niewielkie, ale groźne. Latające kleszcze zaatakowały!

2019-10-24 6:49

Sezon na grzybobranie w pełni, tymczasem wybierając się do lasu musimy uważać na strzyżaki – te niewielkie owady mogą przysporzyć niemałych, zdrowotnych kłopotów! Przed latającymi kleszczami ostrzegają Lasy Państwowe. Warto wziąć sobie, to do serca, bo strzyżaki mogą przenosić bakterię, która powoduje uciążliwe i bolesne zmiany skórne.

Strzyżaki to leśne owady - muchówki z rodziny narzępikowatych. Występują najczęściej latem, jednak można je spotkać także jesienią, gdy na dworze jest ciepło. Tegoroczny październik rozpieszcza nas wysokimi temperaturami, z aury korzystają więc te owady. Można się na nie natknąć na obrzeżach lasów i w okolicach ścieżek wydeptanych przez zwierzynę. Nierzadko poruszają się całymi chmarami, masowo obsiadając swoją ofiarę.

Skrzydlate strzyżaki są koloru brązowo-brunatnego, mają mięsiste nóżki z haczykami, płaski twardy chitynowy pancerzyk pokryty szczecinkami, który bardzo trudno rozgnieść. Owady są niewielkich rozmiarów - mają około 4-5 milimetrów. Strzyżaki do złudzenia przypominają znane nam kleszcze. Jednak w przeciwieństwie do kleszczy, strzyżak ma skrzydła. Co ciekawe, są one odrzucane po znalezieniu żywiciela. Znalezionego na ciele, bez skrzydeł, łatwo wówczas pomylić z prawdziwym kleszczem.

Gdy owad wczepi się w żywiciela, trudno go wyciągnąć. Co gorsza, strzyżaki mogą przenosić bakterie wywołujące bolesne zmiany skórne. Szczególnie na baczności powinni się mieć alergicy, u nich ukąszenie może prowadzić do wtórnej reakcji alergicznej i utrzymujących się kilka miesięcy silnie swędzących, rumieniowych zmian skóry.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE