Strzyżak

i

Autor: Flickr/smerikal

Są niewielkie, ale groźne. Latające kleszcze zaatakowały!

2019-10-24 6:49

Sezon na grzybobranie w pełni, tymczasem wybierając się do lasu musimy uważać na strzyżaki – te niewielkie owady mogą przysporzyć niemałych, zdrowotnych kłopotów! Przed latającymi kleszczami ostrzegają Lasy Państwowe. Warto wziąć sobie, to do serca, bo strzyżaki mogą przenosić bakterię, która powoduje uciążliwe i bolesne zmiany skórne.

Strzyżaki to leśne owady - muchówki z rodziny narzępikowatych. Występują najczęściej latem, jednak można je spotkać także jesienią, gdy na dworze jest ciepło. Tegoroczny październik rozpieszcza nas wysokimi temperaturami, z aury korzystają więc te owady. Można się na nie natknąć na obrzeżach lasów i w okolicach ścieżek wydeptanych przez zwierzynę. Nierzadko poruszają się całymi chmarami, masowo obsiadając swoją ofiarę.

Skrzydlate strzyżaki są koloru brązowo-brunatnego, mają mięsiste nóżki z haczykami, płaski twardy chitynowy pancerzyk pokryty szczecinkami, który bardzo trudno rozgnieść. Owady są niewielkich rozmiarów - mają około 4-5 milimetrów. Strzyżaki do złudzenia przypominają znane nam kleszcze. Jednak w przeciwieństwie do kleszczy, strzyżak ma skrzydła. Co ciekawe, są one odrzucane po znalezieniu żywiciela. Znalezionego na ciele, bez skrzydeł, łatwo wówczas pomylić z prawdziwym kleszczem.

Gdy owad wczepi się w żywiciela, trudno go wyciągnąć. Co gorsza, strzyżaki mogą przenosić bakterie wywołujące bolesne zmiany skórne. Szczególnie na baczności powinni się mieć alergicy, u nich ukąszenie może prowadzić do wtórnej reakcji alergicznej i utrzymujących się kilka miesięcy silnie swędzących, rumieniowych zmian skóry.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki