Świąteczne zakupy w sieci

i

Autor: Pixabay Świąteczne zakupy w sieci

Kupujesz prezenty przez internet? Zwróć uwagę na kilka szczegółów!

2019-12-03 12:51

Zbliżające się święta, to żniwa dla handlu. Z roku na rok rośnie liczba kupujących w internecie. Zwolennicy e-zakupów podkreślają, że bez tłumów, kolejek i w dowolnym czasie mogą w sieci zaopatrzyć się we wszystko co niezbędne. Kupujemy przede wszystkim prezenty – książki, kosmetyki, sprzęt elektroniczny i sportowy, to niekwestionowane, rokroczne hity. Niestety, doświadczenie pokazuje, że w wirtualnym świecie możemy stać się ofiarami przestępstw. Warto więc, zanim ostatecznie klikniemy, potwierdzając zakup przyjrzeć się czy jest on bezpieczny.

Policjanci podpowiadają jakich zasad przestrzegać, aby zakupy w sieci były bezpieczne. Przede wszystkim pamiętajmy o dobrej zasadzie, która towarzyszy nam na przykład na drodze, czyli o… zasadzie ograniczonego zaufania. Podstawowa zasada: nie róbmy zakupów przy użyciu ogólnodostępnego komputera, w biurze, kafejce internetowej. W takim miejscu Twoje poufne dane, loginy do kont bankowych czy pocztowych mogą dostać się bowiem w niepowołane ręce.

Starajmy się korzystać ze znanych i sprawdzonych sklepów internetowych lub portali aukcyjnych – takich, które zapewniają ubezpieczenie od przeprowadzanych tam transakcji, czy proponują zakupy z wykorzystaniem programów ochrony kupujących. Jeśli wybieramy „na miejsce” zakupów całkiem nową stronę internetową, to: sprawdźmy rzetelność sprzedawcy. Jak to zrobić? Nie trzeba wiele wysiłku: sprawdźmy po prostu czy podany numer telefonu jest aktywny, a adres siedziby autentyczny. Warto też poszukać opinii o danym sprzedawcy.

- Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na dole strony powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki, a na końcu adresu – literki "https". Zazwyczaj można też zamówić towar z opcją płatności przy odbiorze, warto z takiej możliwości korzystać – doradzają policjanci.

Warto też być czujnym na e-maile, które otrzymujemy. Nie korzystajmy z zamieszczonych tam linków, na stronę sklepu lepiej wejść wpisując w przeglądarkę jego adres. W ten sposób możemy uniknąć stron podszywających się pod legalnie działające sklepy. Pamiętajmy też o zachwianiu korespondencji e-mail ze sprzedawcą.
I rzecz najważniejsza: nie dajmy się zwariować i ponieść emocjom związanym z tzw. wyjątkowymi cenowymi okazjami. Często niska, atrakcyjna cena jest chwytem wykorzystywanym przez oszustów.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki