Mieszkanie na własność tylko za 15% jego wartości? To możliwe, ale...

2019-12-02 7:45 mj-s
Mieszkanie tylko za 15% jego wartości? To możliwe, ale...
Autor: Pixabay

Mieszkanie za 15% jego wartości? Tak, to możliwe przy wykupie nieruchomości z zasobów komunalnych. Ich właściciel, bełchatowski Urząd Miasta zdecydował, że do końca 2020 roku wykupując mieszkanie komunalne będzie się można ubiegać o taką bonifikatę.

Cenowy opust przy wykupie mieszkań komunalnych będzie obowiązywać tylko do 31 grudnia 2020 roku. Oznacza to, że najemcy, którzy chcą z niego skorzystać, muszą do tego czasu wystąpić do magistratu z wnioskiem o zakup mieszkania.

Wysokość zniżek wciąż jest taka sama, waha się od 75 do 85 proc. , a ich wielkość zależy od lokalizacji nieruchomości.

- Obowiązują trzy rodzaje bonifikat. 75 proc. naliczane jest przy sprzedaży mieszkań na os. Binków. Z 80 proc. upustu mogą skorzystać najemcy lokali położonych na os. Dolnośląskim, Przytorze, Okrzei oraz przy ul. Czaplinieckiej, Kwiatowej i Pabianickiej. Największy – 85 proc. zniżka dotyczy mieszkań na os. 1000-lecia, Wolności, 1-go Maja, Żołnierzy POW, Budowalnych oraz przy ul. Fabrycznej, Sienkiewicza, Lecha i Marii Kaczyńskich oraz Czyżewskiego – mówi Elżbieta Rawicka-Radwańska, dyrektor Wydziału Geodezji i Architektury w Urzędzie Miasta Bełchatowa.

Co to oznacza w praktyce?

– Przykładowo, korzystając z 85 proc. bonifikaty za mieszkanie, które na wolnym rynku warte jest 250 tys. zł, trzeba będzie zapłacić 37,5 tys. zł. Oszczędzamy wtedy ponad 212 tys. zł – tłumaczy dyrektor Rawicka-Radwańska.

W swoim zasobie miasto ma jeszcze 1250 mieszkań komunalnych. Są to głównie lokale przejęte m.in. po elektrowni, kopalni, zakładzie energetycznym, które z mieszkań zakładowych, stały się właśnie komunalnymi. Stąd takie bonifikaty przy ich sprzedaży.