Tak zabija koronawirus w Polsce. Zatrważające wyliczenia

2020-10-18 11:43 Magdalena Jaśkiewicz - Stawowczyk
Tak zabija koronawirus w Polsce. Zatrważające wyliczenia
Autor: Pixabay/ Parentingupstream Zduny: Ognisko koronawirusa w DPS-ie! Są tam niepełnosprawne dzieci

W Polsce codziennie umiera około 1 100 osób, średnio w miesiącu odchodzi więc 35 tysięcy Polaków. Jak na te statystyki wpływa koronawirus? Czy panująca pandemia wpłynęła na liczbę zgonów? Czy wirus zbiera śmiertelne żniwo, czy może jest marginalnym powodem odchodzenia pacjentów?

Serwis Konkret24, przeanalizował statystyki zgonów z 2019 roku i pierwszych miesięcy 2020 w celu porównania, jak epidemia koronawirusa wpłynęła na ogólną liczbę zgonów w Polsce. Okazuje się, że w ostatnich miesiącach zmarło ogółem mniej osób, niż w analogicznym okresie w roku ubiegłego.

Idąc za informacjami portalu, w kwietniu 2020 roku w Polsce zmarły 30 534 osoby. Według danych Ministerstwa Zdrowia w tym miesiącu na COVID-19 zmarło 615 osób.

PRZECZYTAJ: „Jakbym miał czekać, to z głodu bym zdechł!”. Wiemy, co naprawdę emeryci myślą o godzinach dla seniorów

Przyglądając się danym z ostatnich czterech dni – 15, 16, 17 i 18 października – koronawirus zabił 30 pacjentów, 326 osób zmarło z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami.

Od pewnego czasu Ministerstwo Zdrowia podając informacje o liczbie zgonów rozdziela przypadki, w których powodem śmierci jest tylko i wyłącznie COVID-19, a w których wirus współistnieje z innymi chorobami. Te informacje jasno wskazują, że zdecydowanie więcej przypadków śmierci dotyczy osób, które zmagają się z innymi schorzeniami.

W katalogu chorób, które zabijają Polaków, niezmiennie występują nowotwory, choroby układu krążenia czy niewydolność narządów wewnętrznych – aż 70 proc. zgonów spowodowanych jest tymi pierwszymi z wymienionych. To właśnie te choroby zbierają śmiertelne żniwo. W naszym kraju dziennie umiera 1 100 osób (ponad 400 tys. zgonów przez 365 dni). Jaki procent liczby zgonów stanowi koronawirus? Jeśli weżniemy pod uwagę cztery ostatnie dni i liczbę 30 śmiertelnych przypadków COVID-19 przy uśrednionej liczbie 1 100 zgonów na dzień, to okaże się, że koronawirus odpowiada w naszym kraju za niespełna 1 procent codziennych zejść śmiertelnych.

Do tej pory w Polsce z powodu koronawirusa zmarło 3 573 pacjentów (stan na dzień 18 października). Pierwszy przypadek choroby ujawniono w naszym kraju 4 marca, kilka dni późnej, 12 marca zanotowano pierwszy zgon pacjenta z koronawirusem.

Dawid Kubacki, mistrz Polski w skokach: Wierzę, że zimą zawody będą odbywały się normalnie.

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.