W poszukiwaniu lokalnych rarytasów! Zgłoś produkt na unikatową listę wyrobów tradycyjnych

2020-08-03 10:58 Magdalena Jaśkiewicz-Stawowczyk
W poszukiwaniu lokalnych rarytasów! Zgłoś na produkt unikatową listę wyrobów trdycyjnych
Autor: Pixabay/ RitaE W poszukiwaniu lokalnych rarytasów! Zgłoś na produkt unikatową listę wyrobów trdycyjnych

Charakteryzują się nie tylko tradycyjną i często bardzo oryginalną recepturą, ale przede wszystkim fantastycznym smakiem! Przetwory z owoców i warzyw, produkty mleczne, wypieki, mięso, warzywa i ryby – już blisko 150 różnorodnych smakołyków zostało wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych województwa łódzkiego. Warto podkreślić, że wśród tych tradycyjnych rarytasów jest także „wyborowa krówka bełchatowska”. Szansę, aby dołączyć do grona tych wyjątkowych wyrobów, mają także inne regionalne smakołyki. Województwo Łódzkie właśnie ich poszukuje.

Ogórki kwaszone spod Wielunia, masło tradycyjne naturalne szczercowskie, nalewka truskawkowa z Bachorzyna czy własnie nasza bełchatowska krówka – to tylko kilka specjałów z naszego regionu wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Warto podkreślić, że na tej wyjątkowo smacznej liście mogą się na niej znaleźć wyłącznie wyroby, które mają wysoką jakość, przynajmniej 25-letnią tradycję wytwarzania, a także są związane z kulturą i historią naszego województwa. Co równie ważne muszą być również wytwarzane właśnie w naszym regionie. Kategorii produktów jest osiem: mleczne, mięsne, rybołówstwa, warzywa i owoce, piekarnicze i cukiernicze, oleje i tłuszcze, miody oraz gotowe dania i potrawy.

Lista produktów, potraw czy przetworów wpisanych do tego unikatowego zestawienia liczy już blisko 150 pozycji, ale nie jest zamknięta! Wręcz przeciwnie, urzędnicy zachęcają, by rozszerzać wiedzę o kulinarnym dziedzictwie Łódzkiego. A jeśli chcecie poznać niezwykłe przepisy, receptury czy produkty już wciągnięte na LPT koniecznie zajrzyjcie TUTAJ

Wniosek o wpis na Listę Produktów Tradycyjnych trzeba złożyć w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego – Departamencie Rolnictwa i Ochrony Środowiska (al. Piłsudskiego 8 90-051 Łódź). Dodatkowych informacji udzielają pracownicy łódzkiego urzędu marszałkowskiego pod numerem tel. 42 291 97 67. Szczegóły zamieszczone są także na ich stronie: www.lodzkie.pl

Pójście na wesele to samobójstwo? Mocne słowa epidemiologa

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.