Złota polska jesień w Białymstoku 2019

i

Autor: Łukasz Stepaniuk Złota polska jesień na ulicach Białegostoku. Zobaczcie jak jest pięknie!

Chcesz się pozbyć suchych liści leżących w ogrodzie? Musisz o tym pamiętać!

2019-10-31 8:21

Straż Miejska w Białymstoku przypomina posiadaczom posesji, że na terenie miasta obowiązuje zakaz spalania tzw. odpadów zielonych.

Jesień w pełni. W białostockich parkach, na chodnikach i trawnikach, w ogródkach i wokół naszych domów jest pełno kolorowych liści. Straż Miejska w Białymstoku przypomina właścicielom posesji o spoczywającym na nich obowiązku utrzymania porządku wokół posesji.

- Zgodnie z ustawą o odpadach, zabrania się termicznego przekształcania odpadów (spalania odpadów) poza spalarnią lub współspalarnią - informuje rzecznik Straży Miejskiej w Białymstoku. - Dodatkowo uchwała Rady Miasta w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie gminy nakłada na właściciela bądź zarządcę nieruchomości obowiązek selektywnej zbiórki odpadów.

Tak wiec na terenie miasta nie można spalać w ogniskach odpadów roślinnych takich jak liście, trawa, zielsko, kwiaty a nawet obcięte gałęzie drzew, gdyż odpady te objęte są obowiązkiem selektywnego zbierania. Co więc zrobić z odpadami zielonymi?

- Najlepszą metodą zagospodarowania odpadów zielonych z ogrodów i innych terenów zielonych jest kompostowanie w miejscu ich wytworzenia, czyli w przydomowych kompostownikach - informuje Straż Miejska. - Odpady zielone możemy również oddać w Punktach Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych.

Czytaj także: Interwencja Straży Miejskiej. Mężczyzna miał palić w piecu odpadami

Właściciele nieruchomości mogą je także przekazać w odpowiednich workach firmom odbierającym odpady komunalne w danym sektorze miasta.

Tymczasem w Białymstoku w niektórych miejskich parkach opadłe liście zostaną na ziemi aż do wiosny. Zdaniem urzędników pełnią zbyt ważną rolę, by je stamtąd sprzątać. Liście tworzą ściółkę – ostoję życia licznych organizmów glebowych.

Czytaj także: Białystok pomaga walczyć ze SMOGIEM [WIDEO]

Chronią również przed mrozem korzenie i nasiona znajdujące się w ziemi oraz zapobiegają nadmiernemu parowaniu i przesuszeniu gleby. Są też miejscem zimowania wielu gatunków zwierząt.

W tym sezonie jesienno-zimowym liście nie zostaną wygrabione w następujących parkach:

  • Park Konstytucji 3 Maja
  • Park Lubomirskich
  • Park Centralny przy ul. K. Kalinowskiego
  • Park Stary im. Księcia Józefa Poniatowskiego

"Potrzebne i uzasadnione jest jedynie grabienie liści na otwartych przestrzeniach i ciągach komunikacyjnych." - podkreśla białostocki Magistrat.