Gdzie nie spotkamy się z systemem pracy w open space?

i

Autor: mat. promocyjny Gdzie nie spotkamy się z systemem pracy w open space?

Gdzie nie spotkamy się z systemem pracy w open space?

2019-11-13 7:17

Open space nie w każdym przedsiębiorstwie da się zaaranżować. Wpływ na to ma specyfika branży, w jakiej dana firma się obraca, uwarunkowania architektoniczno-budowlane zakładu pracy, a także niechęć do rozwiązań ze strony szefostwa. Oto miejsca, w których możemy się nie spotkać z open space.

Open space, czyli otwarta przestrzeń biurowa, w której prowadzona jest praca.

Leciwe zakłady pracy

Stare zakłady pracy, głównie ulokowane w byłych fabrykach oraz halach, nie są przestrzenią nadającą się do zaaranżowania open space. Głównie przez fakt obowiązkowej przebudowy i niemożności stworzenia optymalnego oraz otwartego systemu. Przy remontach z kolei pojawiają się problemy natury technicznej, związane ze zniszczonymi bądź zużytymi fragmentami konstrukcyjnymi. W takim przypadku tworzenie open space może być niebezpieczne dla pracowników oraz osób przebywających w zakładzie pracy. Dużo lepiej sprawdzą się nowe budynki. Należą do nich m.in. biurowce, które są projektowane pod open space.

Firmy ze specyficznych branż

Forma realizowanych obowiązków na danym stanowisku zależy w głównej mierze od branży w jakiej funkcjonuje dana firma. Nierzadko open space nie może funkcjonować na terenie zakładu pracy z racji, iż pracodawcę obowiązują normy nakazujące tworzenie specyficznych przestrzeni. Dotyczy to zwłaszcza jednostek państwowych, gdzie istnieje szereg norm i nakazów co do aranżowania stanowisk pracy. Ma to związek m.in. z informacjami niejawnymi oraz ich obiegiem, który powinien być zamknięty. Z tego względu w urzędach spotkamy się z okienkami bądź pokojami, gdzie pracownicy obsługują klientów w ograniczonej formie i pracują w niewielkich przestrzeniach.

Zwolennicy open space podkreślają innowacyjność i skuteczność takiego zaaranżowania przestrzeni pracy.

i

Autor: mat. promocyjny Zwolennicy open space podkreślają innowacyjność i skuteczność takiego zaaranżowania przestrzeni pracy.

Przedsiębiorstwa z niechętnym do innowacji szefostwem

Zwolennicy open space podkreślają innowacyjność i skuteczność takiego zaaranżowania przestrzeni pracy. Są jednak pracodawcy, którzy opornie reagują na wszelkie zmiany, głównie przez wzgląd na kwestie finansowe. Wówczas korzystają oni ze starszych rozwiązań, nie zważając na to, w jaki sposób przestrzeń kreuje skuteczność i efektywność pracy. Warto wówczas przekonać takie osoby o wadach i zaletach open space z podkreśleniem, jak ważna może to być zmiana dla firmy. Oczywiście rozmowy powinny odbywać się w oparciu o kierowników bądź liderów. Ponadto, sam zakład pracy musi być dostosowany do takich zmian. Jeśli kreowanie open space będzie równoznaczne z przeniesieniem firmy, prawdopodobnie większość pracodawców zrezygnuje z tego pomysłu.

Artykuł sponsorowany