Koronawirus w Białymstoku. Drastyczne ograniczenia! Wysokie kary finansowe. Sprawdź szczegóły!

2020-03-31 14:41 jch
Koronawirus w Białymstoku. Drastyczne ograniczenia! Wysokie kary finansowe. Sprawdź szczegóły!
Autor: jch Koronawirus w Białymstoku. Drastyczne ograniczenia! Wysokie kary finansowe. Sprawdź szczegóły!

Koronawirus w Białymstoku. We wtorek premier Mateusz Morawiecki oraz Minister Zdrowia prof. Łukasz Szumowski poinformowali o kolejnych ograniczeniach w związku z epidemią koronawirusa. Do obowiązujących zakazów dołączają nowe. Kolejne obostrzenia wejdą w życie 1 kwietnia. Sprawdź szczegóły!

To jedyna walka w tej chwili. Na koronawirus nie ma szczepionki, nie ma leku. Jedyne co możemy zrobić to izolować się od siebie - powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej prof. Szumowski.

Obecnie w naszym kraju potwierdzono ponad 2 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Ponad 30 osób nie żyje. W woj. podlaskim odnotowano 36 przypadków zachorowania na COVID-19. Aby zahamować tempo rozwoju epidemii, rząd zdecydował się wprowadzić kolejne ograniczenia. Obowiązują one na terenie całego kraju.

Od 1 kwietnia do odwołania każda osoba do 18 roku życia będzie mogła wyjść z domu tylko pod opieką dorosłego opiekuna, a parki, bulwary, czy plaże będą zamknięte (czytaj: Czy osoba nieletnia może sama wyjść z psem na spacer?). Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł. Oprócz tego zmieniają się zasady robienia zakupów w sklepach stacjonarnych. Zmian jest więcej.

Koronawirus w Białymstoku. Drastyczne ograniczenia! Wysokie kary finansowe. Sprawdź szczegóły! Nowe ograniczenia obowiązują od 1 kwietnia aż do odwołania

 • Należy zachować odległość minimum 2 metrów od innych osób - ograniczenie dotyczy także rodzin, ale nie dotyczy opiekunów osób niepełnosprawnych i dzieci
 • Osoby poniżej 18 roku mogą przebywać w przestrzeni publicznej tylko z osobą dorosłą
 • Ograniczenia w dostępie do parków, plaż, bulwarów - wszystkie miejsca możliwe do zamknięcia zostaną zamknięte
 • Zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich
 • Zamknięte zostaną wszystkie punkty kosmetyczne, usługowe, fryzjerskie
 • Wprowadzony zostanie limit osób w sklepie - maksymalnie trzy osoby na jedną kasę; podobne ograniczenie będzie obowiązywało na targowiskach
 • W urzędach pocztowych limit dwóch osób na jedno okienko
 • Przed wejściem do sklepu będzie trzeba założyć rękawiczki
 • W weekendy zamknięte zostaną również wszystkie sklepy budowlane, otwarte będą sklepy spożywcze, apteki i drogerie
 • Sklepy, apteki i drogerie będą otwarte między godziną 10 a 12 tylko dla osób w wieku powyżej 65 lat
 • W każdym sklepie, w każdym biurowcu i zakładzie pracy muszą być dostępne środki dezynfekcyjne do rąk
 • Zamknięte zostaną hotele i miejsce noclegowe. Wyjątkiem będą miejsca wykorzystywane do kwarantanny
 • Wprowadzona zostanie rozszerzona formuła kwarantanny. Będą nią objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę
 • Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że policja będzie ściśle egzekwować nowych przepisów i stosować surowe kary

- Obecna kara, od 5 do 30 tysięcy, jest niewspółmierna z ryzykiem czyjejś choroby. Bądźmy rozsądni i te najbliższe 2 tygodnie spędźmy w maksymalnej izolacji, a mamy szansę uratować życie innych - powiedział podczas konferencji Minister Zdrowia, prof. Łukasz Szumowski.

Cały czas obowiązują ograniczenia w przemieszczaniu się wszystkich osób. W dalszym ciągu nie można wychodzić z domu z wyjątkiem wyjścia do pracy czy spraw życiowo niezbędnych (sklep, lekarz). Jak pokazuje przykład z Podlasia, nie wszyscy stosują się do tych zaleceń. Czytaj: Wysokie Mazowieckie: Nocne spotkanie na stacji benzynowej. Hot dogi i głupie tłumaczenie.

Koronawirus wywołuje ciężkie zapalenie płuc. COVID-19 objawia się zazwyczaj gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni oraz zmęczeniem. Aktualnie nie ma na niego szczepionki ani lekarstwa. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci tej choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe. Czytaj też: Czy przyjście lata zatrzyma koronawirusa?

Koronawirus rozprzestrzenia się między ludźmi poprzez małe kropelki z nosa lub ust, gdy osoba z COVID-19 kaszle lub wydycha powietrze. 800 190 590 - numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

Super Raport 30 III

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.