Łomża. 19-latek zmarł, bo palił e-papierosy? "Płuca były dramatycznie uszkodzone"

2020-02-26 8:03 jch
Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży
Autor: jch Szpital Wojewódzki im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Łomży

Kilka dni temu w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży zmarł 19-letni mężczyzna, który miał bardzo poważnie uszkodzone płuca - informuje Polsat News. Mężczyzna wcześniej przez długi czas palił elektroniczne papierosy. - Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo jak tradycyjne papierosy uzależniają i wpływają negatywnie na zdrowie - alarmuje GIS.

Ta tragiczna historia z Łomży (woj. podlaskie) była jednym z tematów "Wydarzeń" telewizji Polsat. Mężczyzna najpierw trafił na Oddział Chorób Płuc i Gruźlicy, a następnie, gdy stan jego zdrowia mocno się pogorszył, na oddział intensywnej terapii.

Czytaj też: Białystok. Kobieta przez kilka godzin nie wychodziła z autobusu

- Był to piorunujący przebieg. Z dnia na dzień stan się pogarszał  - powiedział "Wydarzeniom" Henryk Perkowski lekarz ze Szpitala Wojewódzkiego w Łomży.

Z kolei Radio Białystok ustaliło, że wynik sekcji zwłok mężczyzny wykazały, że jego płuca były "dramatycznie uszkodzone". 19-latek przez dłuższy czas palił wcześniej e-papierosy.

Czytaj także: Białystok. Ktoś zamalował cytat Jana Pawła II. Pojawił się celtycki krzyż [FOTO]

E-papierosy to urządzenia elektroniczne, które podgrzewają ciecz i wytwarzają aerozol lub mieszankę małych cząstek w powietrzu. Większość z nich ma baterię, element grzewczy i miejsce na tzw. liquid. Niektóre e-papierosy wyglądają jak zwykłe papierosy, cygara lub fajki. W skład e-liquidu wchodzą: glikol propylenowy i/lub gliceryna, woda lub etanol, nikotyna (od 0 do 20 mg/ml) oraz dodatki smakowo-zapachowe.

- Od 2011 roku aż sześciokrotnie wzrosła liczba polskich uczniów, którzy próbowali e-papierosa. Młodzież nie zdaje sobie sprawy, że e-papierosy tak samo jak tradycyjne papierosy uzależniają i wpływają negatywnie na zdrowie - informuje Główny Inspektorat Sanitarny. W tym roku w Polsce lekarze odnotowali 11 podejrzeń choroby płuc, na którą zapadają użytkownicy e-papierosów.

Czytaj także: Koronawirus we Włoszech. Polka mieszkająca w Codogno: „Módlcie się za nas”

Aerozol do e-papierosów, który użytkownicy wdychają, może zawierać szkodliwe substancje, w tym m.in.: acetaldehyd, formaldehyd, akroleinę, propanal, o-metyl-benzaldehyd, karcinogenne nitrozaminy. GIS informuje, że "wszystkie e-papierosy JUUL mają wysoką zawartość nikotyny. Według producenta pojedyncza kapsułka JUUL zawiera tyle samo nikotyny, co paczka 20 zwykłych papierosów."

Czy koronawirus dotarł do Polski? Turyści opowiadają jak wyglądają procedury

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.