Cezary Mielko

i

Autor: Wojewódzki Ośrodek Animacji Klutury Cezary Mielko

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury świętuje 60-lecie! [AUDIO, LISTA ATRAKCJI]

2017-02-21 8:30

Letnia Szkoła Muzyki Tradycyjnej, dzień WOAK-u na deptaku, Folk on the Street - Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury obchodzi w tym roku 60-lecie i zapowiada szereg jubileuszowych atrakcji.

- Propozycje są bardzo różnorodne i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Pierwsze wydarzenie Eko-kulturalni odbędzie się w marcu - mówi Cezary Mielko, dyrektor WOAK-u.

Na miejscu była Ewelina Worobiej, reporterka Radia ESKA:

Ten rok będzie także rokiem „Dziewczynki z konewką”. Jej wizerunek powstał w ramach zorganizowanej przez WOAK akcji Folk on the Street, która w nowoczesny sposób promuje kulturę ludową województwa podlaskiego, wprowadzając folklor do przestrzeni publicznej. Inspiracją dla muralu „Dziewczyna z konewką” jest podlaska  legenda o wielkoludach, pochodząca z opracowania Wojciecha Załęskiego.

Grafika została wykonana przez Natalię Rak – absolwentkę ASP w Łodzi. Mieszkańcy Podlasia pokochali „Dziewczynkę z konewką”. Jest ona wspaniałą wizytówką nie tylko Białegostoku, ale i całego województwa. 

Pełna lista jubileuszowych działań WOAK-u:

Marzec – Eko-kulturalni

Projekt zakłada cykl warsztatów z upcyklingu dla instruktorów z ośrodków kultury i nauczycieli ze szkół w województwie podlaskim, plener malarski dla artystów oraz happening ekologiczny, a także konkurs dla dzieci i młodzieży „Eko-Gwiazda”.

Kwiecień – Studia podyplomowe menedżerów kultury

Studia adresowane są do osób zarządzających placówkami kultury, twórców i animatorów kultury, do pracowników samorządów lokalnych zajmujących się sferą kultury oraz do wszystkich zainteresowanych problematyką zarządzania w sferze kultury.

Maj – Ogólnopolski Przegląd Amatorskich Teatrów Dorosłych „W międzyczasie”

Przegląd ma umożliwić prezentację dorobku artystycznego teatrów dorosłych (w Polsce jest niewiele takich możliwości), promocję twórczości teatralnej, wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami przeglądu, poszukiwanie nowych form teatralnych oraz inspirowanie instruktorów teatralnego ruchu amatorskiego.

Czerwiec – Dzień WOAK-u na deptaku (impreza plenerowa w miejskim parku)

Festyn rodzinny w parku miejskim Planty. W programie m.in. ciekawe warsztaty z rysunku, etnodesignu, pokazy grup działających przy WOAK-u, np. kuglarzy czy teatru, oraz prezentacje zespołów muzycznych.

Lipiec – Podlaska Oktawa Kultur

Dziesiąta, jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur”, największego przedsięwzięcia kulturalnego w regionie i prawdziwego święta tradycji i wielokulturowości.

Sierpień – Letnia Szkoła Muzyki Tradycyjnej

Kilkudniowe warsztaty plenerowe ze śpiewu i tańca ukraińskiego, prowadzone przez członków zespołu Bożyczi. W programie są również ciekawe koncerty i spotkania.

Wrzesień – Folk on the Street

Działania artystyczne w przestrzeni miejskiej, które w kreatywny sposób łączą inwencję artysty z bogactwem kultury ludowej. W ramach tegorocznej akcji powstanie, tradycyjnie już, mural inspirowany kulturą ludową oraz folkowe stojaki na rowery, które staną w kilku punktach w regionie. 

ZOBACZCIE TEŻ: Szykują się duże zmiany przy ulicy Branickiego