Bydgoscy seniorzy mogą skorzystać z darmowej pomocy "złotej rączki"

2020-02-14 11:14 EIB
Bydgoscy seniorzy mogą skorzystać z darmowej pomocy złotej rączki
Autor: UM Bydgoszcz Bydgoscy seniorzy mogą skorzystać z darmowej pomocy "złotej rączki"

Już ponad sto osób skorzystało z programu „Złota rączka”, który powstał z myślą o bydgoskich seniorach. Dzięki temu starsi mieszkańcy mogą liczyć na darmową pomoc w drobnych domowych pracach

Program działa od października 2018 roku i skierowany jest do osób powyżej 65 roku życia, samotnych i niepełnosprawnych, prowadzących jednoosobowe gospodarstwo, których dochód nie przekracza kwoty 1402,00 zl netto 

Polega na świadczeniu pomocy w nieskomplikowanych sprawach technicznych i drobnych naprawach, które nie wymagają specjalistycznej wiedzy i uprawnień, natychmiastowej interwencji i nie są świadczone w ramach innych umów np. przez wspólnotę mieszkaniową czy administrację budynku. 

Chodzi o pomoc m. in. w: wymianie klamek, wkręceniu korków, naprawie cieknącego kranu, czy czyszczeniu odpływu, wymiany uszczelek, uszczelnianiu okien lub drzwi, przymocowanie luster, obrazów czy półek, podklejanie listew, wymianę gniazdek i inne drobne czynności naprawcze.

Dotychczas skorzystało z niego 109 gospodarstw domowych - w sumie wykonano 139 usług. 

Do najczęstszych usług  należały naprawy  usterek instalacji wodnych i kanalizacyjnych (naprawa cieknącego kranu, czyszczenie odpływu, wymiana uszczelki, deski) i elektrycznych (wymiana i montaż  gniazdek lub kontaktów, instalowanie oświetlenia), a także uszczelnianie okien lub drzwi, a także  montaż karniszy oraz półek. 

Wykonawcą usług naprawczych są pracownicy techniczni MOPS. Ale uwaga - usługa wraz z materiałami potrzebnymi do jej wykonania nie może przekroczyć 50 zł. brutto - tylko w tym przypadku naprawa będzie bezpłatna. Natomiast koszt materiałów przewyższający tę kwotę pokrywany będzie ze środków własnych osoby zgłaszającej usterkę lub naprawę. Możliwe będą dwie wizyty pracownika - pierwsza wizyta, która nastąpi w ciągu tygodnia od zgłoszenia to wstępne oględziny (ustalenie czy usterka jest możliwa do usunięcia w ramach projektu, wycena materiałów). Druga wizyta - usunięcie usterki.

Z programu "Złota rączka" można korzystać maksymalnie co 3 miesiące.

Zgłoszenia usług naprawczych przyjmowane są telefonicznie przez wyznaczonego pracownika MOPS w godzinach 9:00 – 13:00, tel. 52 32 54 450 lub osobiście od poniedziałku do piątku w siedzibie MOPS w godzinach od 9:00-13:00, parter pok. nr 17.
Szczegóły programu w REGULAMINIE.  

PRZECZYTAJ: "50+ na drodze". Policja zaprasza seniorów na szkolenie [RUSZAJĄ ZAPISY]