Pierwsza odsłona zawodów w zimowej odmianie pływania odbyła się w centrum Bydgoszczy w ubiegłym roku. Wówczas na starcie stanęło ponad 150 zawodników.
- Po imprezie dostaliśmy sporo pozytywnych sygnałów od uczestników. Ale największym z nich jest fakt, że w tym roku na listach startowych mamy ponad dwa razy więcej osób - cieszy się Kamil Błaszkiewicz, współorganizator imprezy.
W tym roku zimowi pływacy będą mogli sprawdzić się na większej liczbie dystansów. Do zaproponowanych już w 2018 roku - 100, 450 i 1000 metrów organizatorzy dołożyli jeden dystans indywidualny (250 metrów) oraz sztafetę 4 x 100 metrów.
- Pierwszą decyzję podjęliśmy, aby osoby, które w ubiegłym roku wystartowały na dystansie sprinterskim, mogły podnieść poprzeczkę wyżej. Z kolei sztafeta to zawsze nieco inny rodzaj rywalizacji - trzeba nie tylko świetnie pływać, ale również dobrze pracować jako zespół - wyjaśnia Błaszkiewicz.
Centralnym punktem Ice Swimming Bydgoszcz Festival ponownie będzie Wyspa Młyńska, gdzie ulokowane zostanie miasteczko zawodów. Tam także wyznaczony zostanie start i meta. Sama rywalizacja będzie odbywała się zaś na odcinku pomiędzy mostem Jana Kiepury (tzw. mostem zakochanych) a mostami Solidarności w bezpośrednim sąsiedztwie śluzy miejskiej.
Podobnie jak w trakcie pierwszej edycji najliczniej obsadzony będzie dystans 100-metrowy. Wystartuje na nim 150 zawodników. 50 osób zgłosiło się do udziału na dystansie 250 metrów, a z niemal półkilometrowym odcinkiem w Brdzie będzie walczyło 40 uczestników. 20 osób stanie z kolei do rywalizacji na najdłuższym dystansie 1000 metrów.
Początek zawodów zaplanowano na godzinę 9:00. Rywalizacja na Brdzie potrwa aż sześć godzin. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody, w tym specjalne statuetki. Każdy, kto dopłynie do mety na swoim dystansie, otrzyma z kolei pamiątkowy medal.
Sponsorem głównym zawodów jest firma Aqua Sphere.
Impreza jest współfinansowana przez miasto Bydgoszcz. Patronami medialnymi są MetropoliaBydgoska.PL oraz Radio ESKA.