Jakie są lokale komunalne w Bydgoszczy? Oto jeden z nich [WIDEO]

i

Autor: Rafał Frydrych Jakie są lokale komunalne w Bydgoszczy? Oto jeden z nich [WIDEO]

Jakie są lokale komunalne w Bydgoszczy? Oto jeden z nich [WIDEO]

2017-12-24 9:13

W Bydgoszczy jest ponad 10 tysięcy lokali administrowanych przez miasto. Stan wielu z nich jest daleko niezadowalający. Najemcy często mieszkają w warunkach dalece odbiegających od standardu minimum. Płacą przy tym relatywnie wysokie czynsze.  

Sporadyczne i to tylko doraźne remonty sprawiają, że komunalne nieruchomości nie wyglądają imponująco. Gruntowny remont kamienicy to olbrzymie koszty. Rzecz jasna, że miasta nie stać na odrestaurowanie w całości posiadanej substancji mieszkaniowej.

Czy zamieszkiwanie w kamienicy, która przypomina ruderę musi tyle kosztować? Stawka za metr kwadratowy zajmowanego lokalu to ustalona przez bydgoskich radnych kwota. Od września 2017 roku to 10,80 zł za metr kwadratowy najmowanego lokum.

W praktyce czynsze według takiego przelicznika płacą bydgoszczanie mieszkający w nieruchomościach, którymi nie można się powstydzić oraz lokatorzy najmujący nieruchomości, które lepiej omijać szerokim łukiem. Tych ostatnich przykładów cały czas jest sporo.

Samo serce Bydgoszczy. Kamienica komunalna należąca do miasta i zarządzana przez Administaracje Domów Miejskich. Przez lata bez gruntownego remontu. Klatka schodowa już przy przekroczeniu progu drzwi wejściowych budzi grozę. Śmierdzi, co jakiś czas wybija szambo. Na klatce i w piwnicy - szczury. Niedawno pojawiły się także w łazience jednej z lokatorek.

- Mury kamienicy popękane. Popękane ściany w mieszkaniach to też tutaj normalność. Cały budynek się trzęsie. Strach tu mieszkać mówią nam lokatorzy. Za takie warunki do życia płacą sporo.

- Czynsz i media to ponad 1000 zł. To niemal cała moja emerytura – żali się pani Anna.

Zobaczcie jak wygląda życie w jednej z komunalnych kamienic:

/ materiał filmowy - Rafał Frydrych /