Rok 2021 będzie Rokiem Bydgoskiego Marca’81

2020-11-29 6:00 eib
Rok 2021 będzie Rokiem Bydgoskiego Marca’81
Autor: UM Bydgoszcz Rok 2021 będzie Rokiem Bydgoskiego Marca’81

Rok 2021 będzie w Bydgoszczy obchodzony pod znakiem 40. rocznicy wydarzeń Bydgoskiego Marca 1981 roku. Tak zadecydowali radni na listopadowej sesji Rady Miasta. W ten sposób przez cały rok inicjatywy społeczne, kulturalne, naukowe i edukacyjne będą miały jeden historyczny charakter.

Rok 2021 będzie Rokiem Bydgoskiego Marca’81

W 2021 roku przypada czterdziesta rocznica wydarzeń Bydgoskiego Marca `81 - siłowego usunięcia oraz pobicia działaczy związkowych podczas sesji Wojewódzkiej Rady Narodowej w dniu 19 marca 1981 roku w Bydgoszczy. Wydarzenie to, wraz z wcześniejszym kryzysem związanym z odmową zarejestrowania rolniczej „Solidarności”, sprowokowało masowe protesty. Brutalna akcja odbiła się echem w całej Polsce.

Ustanawiając Rok Bydgoskiego Marca`81 Rada Miasta Bydgoszczy pragnie w szczególny sposób upamiętnić tamte chwile oraz uczestników Marca, którzy w niełatwych czasach zdecydowali się podjąć walkę o wolność, samorządność, niezależność i demokrację. Wydarzenia stały się częścią drogi do wolności i są symbolem walki o wolną Polskę. Ustanowienie Roku Bydgoskiego Marca`81 nada wielu inicjatywom społecznym, kulturalnym, naukowym i edukacyjnym spójny charakter. Pozwoli także na zachowanie pamięci o przełomowych wydarzeniach sprzed czterdziestu lat i ich bohaterach. Wpłynie też na budowanie historycznej świadomości mieszkańców Bydgoszczy.

Zobacz także: Masz sprawę w Wydziale Uprawnień Komunikacyjnych? Umów się na wizytę telefonicznie

Protest przewoźników autokarowych w Bydgoszczy