Sukces bydgoskich twórców filmu "Wieczór"! Bydgoszczanie zdobyli nagrodę na festiwalu w Rumunii

2020-01-21 9:54 EIB
Sukces bydgoskich twórców filmu Wieczór
Autor: UM Bydgoszcz Sukces bydgoskich twórców filmu "Wieczór"

Fundacja Czarny Karzeł po raz kolejny świętuje międzynarodowy sukces – film „Wieczór” w reżyserii Marcina Giżyckiego został uznany za najlepszy obraz w kategorii filmu eksperymentalnego podczas Międzynarodowego Festiwalu „Short Stop” w Rumunii. Wcześniej obraz docenili jurorzy w Buenos Aires.

Short Stop International Film Festival w Iasi w Rumunii to festiwal filmów krótkometrażowych odbywający się dwa razy do roku. Podczas jego IX edycji nagrodę za najlepszy film eksperymentalny otrzymała bydgoska produkcja – „Wieczór”. 
 
Obraz Marcina Giżyckiego jest filmem inspirowanym obrazem olejnym pod tym samym tytułem pioniera polskiego filmu animowanego, Zenona Wasilewskiego. Wasilewski uważał się za surrealistę, malował surrealistyczne obrazy, jednakże nie zrealizował nigdy filmu, któryby w pełni odzwierciedlał jego artystyczne zainteresowania. Film jest próbą pokazania, jak mogłaby wyglądać twórczość filmowa tego artysty, gdyby pozwolono mu być surrealistą także w kinie.
 
To nie pierwsze laury dla tego filmu, którego producentem jest bydgoska Fundacja Czarny Karzeł. W październiku zeszłego roku otrzymał on wyróżnienie na prestiżowym festiwalu Arte Non Stop Festival w Buenos Aires. 
 
Film „Wieczór” został dofinansowany ze środków Miasta Bydgoszczy. 

ZOBACZ: Zatrzymał auto, wymierzył w psa i go zabił. Policja szuka sprawcy!