Praca w okolicach Elbląga — gdzie najlepiej szukać zatrudnienia?

i

Autor: materiały prasowe Praca w okolicach Elbląga — gdzie najlepiej szukać zatrudnienia?

Praca w okolicach Elbląga — gdzie najlepiej szukać zatrudnienia?

2023-04-24 10:13 Materiał sponsorowany

W dobie rozpowszechnionej pracy zdalnej i hybrydowej bliskość zakładu pracy od miejsca zamieszkania pracownika często nie jest już jednym z najważniejszych kryteriów branych pod uwagę przy poszukiwaniu zatrudnienia. Sprawdziliśmy, gdzie warto szukać dobrej pracy w okolicach Elbląga.

Jakie możliwości daje praca zdalna lub hybrydowa?

Migracje zarobkowe do większych miast kraju od lat są praktykowane przez wiele osób, zwłaszcza młodych pracowników, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy. Większe ośrodki miejskie zapewniają zwykle lepsze perspektywy zawodowe — atrakcyjniejsze zarobki, więcej dostępnych ofert pracy oraz możliwości rozwoju. Dziś jednak zauważa się także trend polegający na zamieszkiwaniu mniejszych miejscowości, w których koszty życia są stosunkowo niższe, a podejmowaniu zatrudnienia w większych miastach.

Takim praktykom sprzyja zwłaszcza praca zdalna lub hybrydowa. Konieczność stawienia się w biurze na przykład jedynie dwa razy w tygodniu lub nawet rzadziej albo zupełnie zdalny tryb zatrudnienia niwelują problemy i niedogodności związane m.in. z dojazdami do miejsca pracy lub czynią je znośniejszymi. Dzięki temu wielu specjalistów pracy biurowej z Elbląga i okolic ma możliwość działania dla firm mieszczących się nawet w takich miastach jak Warszawa, Kraków czy Wrocław.

Najatrakcyjniejszy rynek pracy niedaleko Elbląga

W północnej części Polski na uwagę zasługuje dzisiaj m. in. Gdańsk. To obecnie jeden z najdynamiczniej rozwijających się ośrodków biznesowych kraju, jak i jedna ze stolic kultury i turystyki. Atrakcyjność Gdańska, jako potencjalnego rynku pracy dla mieszkańców Elbląga i okolic widać chociażby w dużej ilości stale dostępnych ofert pracy publikowanych w czołowym portalu GoWork. Ogłoszenia dotyczą każdej możliwej branży i kierowane są zarówno do osób z konkretnym doświadczeniem zawodowym i kwalifikacjami, jak i do pracowników, którzy dopiero zaczynają budować swój życiorys zawodowy.

Co ważne, wiele firm z Gdańska dopuszcza również hybrydowy lub zdalny tryb pracy. Przedsiębiorstwa rozumieją, że w niektórych branżach możliwość elastycznego działania z własnego mieszkania to dla pracowników najbardziej pożądany benefit. W realiach rynku, który należy do specjalistów, brak umożliwienia świadczenia pracy zdalnej lub hybrydowej znacząco wpływa na skuteczność prowadzonych rekrutacji i pozyskiwania cenionych pracowników.

Co przemawia za pracą w stolicy regionu?

Niemniej Gdańsk wciąż może być atrakcyjnym rynkiem zatrudnienia nie tylko dla osób działających zdalnie czy hybrydowo, ale także stacjonarnie. Stolicę województwa pomorskiego dzieli od Elbląga godzina jazdy pociągiem lub około czterdziestu minut jazdy samochodem. Zdarza się, że perspektywa otrzymania wyższego wynagrodzenia i bardziej rozwojowego stanowiska jest wystarczającą motywacją, aby zgodzić się na takie warunki dojazdów do pracy.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego jeszcze w listopadzie 2022 roku przeciętne miesięczne wynagrodzenie statystycznego pracownika z Gdańska wynosiło około 7,6 tys. zł brutto i było czwarte w zestawieniu miast wojewódzkich oferujących najwyższe zarobki w kraju. O około 300 zł przekroczyło także ówczesną “średnią krajową”. Przeciętne wynagrodzenie w Warszawie było wyższe od kwoty związanej z Gdańskiem jedynie o około 400 zł.

Stolicę województwa pomorskiego niezmiennie cechuje niski poziom bezrobocia oscylujący w okolicach dwóch procent. Niezaprzeczalnym atutem miasta jest strategiczne położenie nadmorskie. W Gdańsku prężnie rozwija się m.in. branża transportowo-logistyczno-spedycyjna, wciąż obecny jest także przemysł stoczniowy i inne aktywności zawodowe związane z Morzem Bałtyckim.

Szybkie zatrudnienie i to bez doświadczenia

O atrakcyjności gdańskiego rynku pracy mówi również analiza badania “Barometru Zawodów”, która pokazuje, że nadwyżka pracowników poszukujących tu zatrudnienia dotknie jedynie ekonomistów. Mnóstwo innych branż boryka się natomiast z deficytem chętnych i przygotowanych kandydatów, a to stwarza możliwości znalezienia tak zwanej pracy od zaraz.

W wyniku braków w kadrach pracodawcy obniżają wymagania i oferują pełniejsze pakiety szkoleniowe i stażowe, wprowadzające do pracy na wielu stanowiskach i umożliwiające wejście do konkretnych zawodów. Takie możliwości spotkamy dziś w Gdańsku m.in. w sektorach: informatycznych i nowych technologii, przemysłowo-budowlanych, handlu i usługach, oświacie, ochronie zdrowia, transporcie i magazynowaniu oraz gastronomii.

Artykuł Sponsorowany

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany