Kultura online

i

Autor: MGA/Fragles/google.maps.pl

Baw się, ucz i spędź czas kulturalnie.. w Internecie! Atrakcje online dla gorzowian

2020-04-16 9:00

W związku z panująca pandemią wszystkie instytucje kultury są zamknięte dla odwiedzających. Nie wybierzemy się do kina, do teatru, do filharmonii, nie oglądniemy wystawy i nie weźmiemy udziału w koncercie. Chyba, że… online! Niektóre placówki wychodzą na przeciw mieszkańcom i przygotowały oferty, z których można skorzystać internetowo. Sprawdźcie, co na Was czeka.

Dla mieszkańców tęskniących za muzyką klasyczną ciekawe propozycje ma Filharmonia Gorzowska. Na Facebookowym profilu udostępniane są m.in. koncerty muzyków współpracujących z instytucją. Można się znów przenieść w inny, magiczny, muzyczny świat.

A to nie koniec, jak zawsze jest też walor edukacyjny. Również na Facebookowym profilu prezentowane są kolejno różne instrumenty używane przez muzyków klasycznych. Jest krótki opis instrumentu oraz oczywiście zapis dźwięku jaki wydaje. Zainteresowani mogli już poznać m.in., klarnet, fagot czy rożek angielski.

A w każdą niedzielę o godz. 12.00 można uczestniczyć w „Musicalowych niedzielach”.  W minionym tygodniu zaprezentowano „Alicję w Krainie Czarów”.

Dzieje się również w gorzowskiej bibliotece. W tym trudnym czasie książek nie może zabraknąć! Dzięki nim można chociaż na chwilę oderwać się od codziennych problemów. I biblioteka ma zamiar w tym pomóc organizując cykl „Czytania bez publiczności”. Znane osoby z miasta czytają fragmenty wybranych książek, najbliższe czytanie online już w czwartek (16.04) o godzinie 17:00. Transmisja na facebookowym profilu Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gorzowie. Tym razem czytać będzie Beata Orłowska. Na profilu można też znaleźć filmiki z poprzednich czytanek. Tam także prezentowane są książki i czasopisma dostępne w formie cyfrowej.

Jeśli chodzi o gorzowski teatr to w najbliższym czasie nie są planowane żadne działania. W dalszej perspektywie być może zorganizowane zostaną spektakle online, ale póki co są to jedynie plany.

- Przygotowujemy obecnie projekt do ministerstwa w zakresie działalności online, myślimy także nad warsztatami online, ale to również na razie jest w fazie tworzenia projektu. Pracujemy także nad przygotowaniem mini-widowiska – zdradza Ewa Kunicka z Teatru im. Juliusza Osterwy w Gorzowie.

Ze względu na panującą pandemię nieczynne jest również Muzeum Lubuskie, ale i tutaj pracownicy postanowili zadbać o rozrywkę dla mieszkańców, i to nie tylko tych najmłodszych. Na pewno znajdą coś dla siebie fani wszelkiego rodzaju rękodzieła, robótek ręcznych. Stworzony został tak zwany Muzealny Kącik Edukacyjny. W Internecie umieszczane są filmiki pokazujące jak w łatwy sposób przygotować różnego rodzaju dekoracje, stworzyć coś z niczego czy przerobić stare ubrania. Warsztatowe filmiki dostępne są na kanale YouTube pod nazwą Muzealny Kącik Edukacyjny.

Jeśli chodzi o kulturę w Gorzowie to nie może też zabraknąć Miejskiego Ośrodka Sztuki. Tutaj naprawdę szeroka oferta. Na początek, na stronie MOSu można oglądnąć między innymi wystawy podsumowujące 40 lat działalności Galerii BWA. To cykl wspomnień, w których znajdziemy zdjęcia i opisy. Oprócz tego można się zapoznać z pełną wersją wydawnictwa Cafe Voley.

MOS wyrusza też z pomocą wszystkim kinomaniakom, którym brakuje filmowych perełek. Na Facebooku ruszyło Filmowe Pogotowie, gdzie umieszczane są starannie wyselekcjonowane, najlepsze filmy czy transmisje spektakli, z krótkim opisem, które są dostępne w legalnych źródłach lub pojawią się w programie tv w najbliższych dniach – warto śledzić profil Facebookowy: Kino 60 krzeseł.


Działa też Mała Akademia Animacji, prowadzona przez Dominikę Muniak-Szadej. Przygotowane zostały, w odcinkach, specjalne warsztaty. Chętni będą mogli się dowiedzieć jak krok po kroku stworzyć własną animację, jak wygląda tworzenie animacji poklatkowej. W każdy wtorek będzie się pojawiał nowy odcinek. Dostępne są na stronie www.mosart.pl.

Warto więc skorzystać z bogatej oferty przygotowanej przez miejskie instytucje i oczywiście: zostać w domu!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki