Krowy z Deszczna

i

Autor: Magdalena Piwko / Zielona Wolność Facebook.com

Jest szansa na nowy dom dla wolnych krów z okolic Deszczna, ale... są też nowe problemy

2019-10-29 16:35

Wracamy do sprawy stada około 180 krów i byków, które od kilku lat żyją w Zakolu Santockim pod Gorzowem. Pojawiła się dla nich możliwoćć nowego domu, ale, tak jak zazwyczaj, pojawiły się też nowe kłopoty. Tym razem chodzi o transport i brak pieniędzy.

Przypomnijmy: zwierzęta uratowano przed ubojem, ale właściciel ekologicznego gospodarstwa, które miał je przejąć - zrezygnował. Teraz pojawiła się nowa opcja. Stado mogłoby trafić do Naczkowa, w okolicach Nysy. Sponsor, który chce pozostać anonimowy, wykupił dwie obory i 10 ha ziemi, na których miałoby zamieszkać bydło.

- Najpierw jednak trzeba wyremontować dach, strop oraz wykopać nową studnię, bo znajdująca się tam woda nie nadaje się do spożycia. Prace już się rozpoczęły i mają potrwać do końca listopada - powiedziała Izabela Kwiatkowska z Biura Ochrony Zwierząt.

Po zakończeniu prac krowy mogłyby zostać przewiezione. Jest jednak problem z transportem. Ze względu na to, że nie można określić matki, bydło nie dostanie paszportów, a bez nich przewóz jest niemożliwy. Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa BOZ wysłał więc pismo z pytaniem w jaki sposób można przewieźć stado do nowego miejsca. Teraz czekają na odpowiedź.

Kolejną przeszkodą jest brak pieniędzy na transport. Środki BOZ-u już się wyczerpały, a zbiórka stoi w miejscu. Ratunkiem jest pomoc ze strony Skarbu Państwa, ale decyzji w tej sprawie jeszcze nie ma. Każdy może się przyłączyć do zbiórki - szczegóły na facebooku Biura Ochrony Zwierząt.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE