Przyrodnicy z RDOŚ w Gorzowie Wlkp. pomagają przetrwać rzadkiej roślinie wodnej

i

Autor: RDOŚ w Gorzowie Wlkp. Przyrodnicy z RDOŚ w Gorzowie Wlkp. pomagają przetrwać rzadkiej roślinie wodnej

Ochrona środowiska

Ta roślina występuje tylko w dwóch miejscach w Polsce. Przyrodnicy walczą o jej przetrwanie

2022-09-16 7:33

Kaldezja dziewięciornikowata (Caldesia parnassifolia) to krytycznie zagrożony gatunek rośliny wodnej, która obecnie występuje jedynie w dwóch miejscach w Polsce. Jednym z nich jest jezioro Nietopersko położone niedaleko Międzyrzecza w województwie lubuskim. Przyrodnicy z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Gorzowie Wlkp. od wielu lat pomagają jej przetrwać.

Kaldezja dziewięciornikowata (Caldesia parnassifolia) to niezwykle rzadka roślina wodna. Niewielkie jezioro Nietopersko, położone pośród lasów niedaleko Międzyrzecza w woj. lubuskim, jest jednym z zaledwie dwóch naturalnych stanowisk w Polsce tego skrajnie zagrożonego wyginięciem gatunku. O jego przetrwanie od lat walczą przyrodnicy z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (RDOŚ) w Gorzowie Wlkp.

- Aby zapewnić właściwy stan ochrony tej skrajnie zagrożonej rośliny oraz jej siedliska, stosuje się kombinacje dwóch metod ochrony - wyjaśnia Michał Bielewicz z RDOŚ w Gorzowie Wlkp. - Polega to zarówno na biernej, jak i czynnej ochronie. W ramach tej drugiej w celu poprawy warunków mikrosiedliskowych kaldezji ręcznie usuwana jest roślinność szuwarowa i pływająca wraz z kłączami w istniejących i potencjalnych miejscach występowania gatunku.

Kaldezja dziewięciornikowata (Caldesia parnassifolia)

i

Autor: Krzysztof Ziarnek Kenraiz / commons.wikimedia.org Kaldezja dziewięciornikowata (Caldesia parnassifolia)

Jak podkreślają przyrodnicy, bez ich pomocy kaldezja nie byłaby w stanie przetrwać samoistnie kolejnych lat, ze względu na szybko zachodzący proces sukcesji naturalnej i silną konkurencję ze strony innych, bardziej ekspansyjnych i powszechnych gatunków roślin ograniczających jej przestrzeń życiową, takich jak szuwary, rdestnice, grążele czy osoki aloesowate. Rozwojowi kaldezji nie sprzyja także zanieczyszczenie.

Festiwal Roślin w bydgoskiej Arenie

Wszystko wskazuje na to, że wysiłki lubuskich przyrodników przynoszą efekty. Przeprowadzona w ubiegłym roku ocena stanu ochrony lubuskiego siedliska i populacji kaldezji wykazała, że rośliny mają się najlepiej od 20 lat.

Kaldezja dziewięciornikowata to przedstawiciel rodziny żabieńcowatych, do której należy wiele innych roślin wodnych lub błotnych z grupy roślin jednoliściennych, takich jak strzałka wodna czy żabieniec. Jej liście są podobne do powszechnych w naszych słodkich wodach grążeli czy żabiścieku pływającego - są jednak nieco mniejsze. Kwiaty kaldezji są drobne i tworzą kwiatostany, które wyrastają ponad wodę na wysokość 15-40 cm. U roślin rosnących na większych głębokościach z reguły występują tylko podwodne pędy kwiatostanowe z turionami (pąkami zimowymi). Z uwagi na zimowanie w postaci turionów, kaldezja zaliczana jest do wieloletnich hydrofitów. Kwitnie od lipca do września. W Polsce roślina objęta jest ścisłą ochroną.

Te rośliny domowe są trujące. Wiesz o tym? [QUIZ]

Pytanie 1 z 13
Ta trująca roślina to:
dracena

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki