Wypadek

i

Autor: POLICJA, shutterstock

Wypadek z udziałem hulajnogi

Kobieta na hulajnodze zderzyła się z pieszą. Groźny wypadek zarejestrowała kamera

2022-09-13 14:46

Do groźnego wypadku doszło w poniedziałek (12 września) w Zielonej Górze. Jadąca na hulajnodze kobieta zderzyła się z przechodzącą na pasach pieszą. Piesza z obrażeniami głowy trafiła do szpitala. O dalszym losie jadącej na hulajnodze kobiety zdecyduje sąd. Nagranie ze zdarzenia wywołało awanturę w komentarzach.

W poniedziałek wieczorem (12 września) na ul. Wojska Polskiego w Zielonej Górze doszło do groźnego wypadku. Jadąca na hulajnodze kobieta zderzyła się z wchodzącą na pasy pieszą. Piesza upadła na ziemię i uderzyła głową o asfalt. Wypadek został zarejestrowany przez kamery miejskiego monitoringu:

Piesza poważnie ranna po zderzeniu z 64-latką na hulajnodze

Okazało się, że potrącona przez hulajnogę piesza doznała złamania kości i została przewieziona do szpitala. Policja zakwalifikowała zdarzenie jako wypadek drogowy i skierowała sprawę do sądu.

- Korzystanie z hulajnóg stało się bardzo popularne w ostatnich latach, ale niestety zdarza się, że użytkownicy tych pojazdów zapominają o obowiązujących ich przepisach, na przykład o limicie dozwolonej prędkości poruszania czy konieczności zachowania szczególnej ostrożności - mówi podinsp. Małgorzata Stanisławska z Komendy Miejskiej Policji w Zielonej Górze i apeluje i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego przez wszystkich użytkowników dróg. - Pamiętajmy, że nawet jeśli pieszy ma pierwszeństwo, to powinien przede wszystkim dbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo bo w zderzeniu z jakimkolwiek pojazdem - samochodem, rowerem czy właśnie hulajnogą - pieszy odnosi poważniejsze obrażania.

"Piesza aż prosiła się o wypadek" - uważa jedna z internautek. Głosy są jednak podzielone. Nagranie z wypadku wywołało lawinę komentarzy. Internauci spierają się co do tego, po czyjej stronie jest wina. 

Piesza wtargnęła, a nie weszła na przejście. Może jakby podniosła nieco wzrok i spojrzała dookoła siebie to nie doszłoby do całej sytuacji - pisze jeden z internautów.

Piesza na przejściu była przed hulajnogą... można się kłócić o to czy powinna wchodzić czy nie ale to nie zmienia tego, że jadący hulajnogą prawo złamał - uważa ktoś inny. 

Jedna i druga nie zachowały ostrożności. Obie założyły klapki na oczy - czytamy. 

Zielonogórscy policjanci ruchu drogowego przypominają o przepisach obowiązujących użytkowników hulajnóg:

  • limit prędkości na ścieżce lub jezdni (jeżeli dozwolone jest poruszanie hulajnóg na niej, czyli brak jest ścieżki dla rowerów, a wszystkim innym pojazdom na jezdni wolno jechać z prędkością maksymalną 30 km/godz.) to 20 km/godz.
  • zabronione jest korzystania z hulajnogi przez więcej niż jedną osobę
  • nie można przewozić na hulajnodze zwierząt ani ładunków
  • podczas jazdy nie można korzystać z telefonu komórkowego
  • zabronione jest korzystanie z hulajnóg po spożyciu alkoholu
  • hulajnogą nie można przejeżdżać przez przejście dla pieszych, na którym nie ma wyznaczonego przejazdu dla rowerów
  • podczas jazdy po chodniku użytkownik hulajnogi musi jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, a także ustępować pierwszeństwa pieszym i nie utrudniać im poruszania się
Sonda
Czy rowery i hulajnogi elektryczne stanowią zagrożenie dla pieszych?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki