Edward Janiak opuścił diecezję kaliską! Biskup posłuchał nakazu z Watykanu

Biskup Edward Janiak
Autor: REPRODUKCJA: PRZEMYSŁAW SZYSZKA/SUPER EXPRESS Biskup Edward Janiak, zgodnie z nakazem Watykanu, opuścił teren diecezji kaliskiej.

Jak poinformował w czwartek rzecznik prasowy diecezji kaliskiej, bp Edward Janiak opuścił we wtorek jej teren. Zgodnie z nakazem Watykanu były kaliski ordynariusz nie powinien przebywać na terenie swojej dawnej diecezji. Według rzecznika, ks. Michała Włodarskiego, Stolica Apostolska została poinformowana o miejscu pobytu byłego kaliskiego biskupa – W myśl przepisów prawa o ochronie danych osobowych nie zostanie ono podane do publicznej wiadomości – zaznaczył ks. Włodarski.

Informujemy, że biskup Edward Janiak zapewnił Nuncjusza Apostolskiego w Polsce i biskupa kaliskiego, że opuścił definitywnie teren diecezji kaliskiej – napisał ks. Michał Włodarski, rzecznik prasowy diecezji kaliskiej, w wydanym w czwartek (29 kwietnia) oświadczeniu. Bp Janiak miał opuścić diecezję we wtorek, 27 kwietnia.

Przypomnijmy, że kilka tygodni temu abp senior Sławoj Leszek Głódź i były ordynariusz diecezji kaliskiej bp Edward Janiak zostali ukarani przez Stolicę Apostolską za zaniedbania w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich. Duchowni otrzymali nakaz zamieszkania poza swoimi diecezjami i zakaz uczestniczenia w celebracjach religijnych na ich terenie. Zostali także zobligowani do wpłaty odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji św. Józefa.

W piątek "Głos Wielkopolski" poinformował, że bp Janiak przebywa w Domu Pomocy Społecznej Caritas Diecezji Kaliskiej im. św. Józefa w Złoczewie w powiecie sieradzkim (woj. łódzkie). Były biskup kaliski potwierdził dziennikarzom, że przebywa w Złoczewie. Zapewniał jednak, że to „tymczasowe rozwiązanie”, bo przyjechał tam na szczepienie. Biskup miał powiedzieć, że po otrzymaniu drugiej dawki preparatu przeciw COVID-19, opuści diecezję kaliską, jeśli tylko pozwoli na to stan jego zdrowia.

17 października 2020 r. papież Franciszek przyjął rezygnację bp. kaliskiego Edwarda Janiaka. Pod koniec stycznia bieżącego roku nuncjatura apostolska w Polsce podała, że papież mianował biskupem kaliskim dotychczasowego biskupa pomocniczego archidiecezji poznańskiej Damiana Bryla.

29 marca nuncjatura przekazała, że Stolica Apostolska, działając na podstawie przepisów Kodeksu prawa kanonicznego i motu proprio papieża Franciszka +Vos estis lux mundi+, zakończyła dochodzenie w sprawach bp. Edwarda Janiaka i abp. seniora gdańskiego Sławoja Leszka Głódzia.

W przypadku bp. Edwarda Janiaka postępowanie dotyczyło sygnalizowanych zaniedbań w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych przez niektórych duchownych wobec osób małoletnich oraz innych kwestii związanych z zarządzaniem diecezją kaliską.

W wyniku zakończonego postępowania Stolica Apostolska podjęła w stosunku do bp. Janiaka nakaz zamieszkania poza diecezją kaliską, zakaz uczestniczenia w jakichkolwiek publicznych celebracjach religijnych lub spotkaniach świeckich na terenie diecezji kaliskiej oraz nakaz wpłaty z osobistych funduszy odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji św. Józefa, z przeznaczeniem na działalność prewencyjną i pomoc ofiarom nadużyć.

Oskarżenia pod adresem biskupa Janiaka pojawiły się w maju ubiegłego roku w filmie braci Sekielskich "Zabawa w chowanego". Zarzucono mu tuszowanie czynów pedofilskich. Dokument przedstawiał historię trzech chłopców wykorzystywanych przez tego samego księdza z diecezji kaliskiej – Arkadiusza H. W filmie ukazano, jak biskup kaliski Edward Janiak miał kryć przestępstwa seksualne podległych mu księży.

Sprawą molestowania małoletnich przez ks. Arkadiusza H. zajmowała się Prokuratura Rejonowa w Pleszewie, która zarzuciła mu, że między wrześniem 1998 r. a majem 2000 r. dopuścił się przestępstw o charakterze seksualnym na szkodę 10-letniego wówczas pokrzywdzonego.

52-letni obecnie Arkadiusz H. miał skrzywdzić jeszcze sześciu chłopców, którzy zgłosili się do prokuratury, ale sprawy umorzono z uwagi na przedawnienie. W marcu Sąd Rejonowy w Pleszewie nieprawomocnie skazał księdza Arkadiusza H. na trzy lata bezwzględnego więzienia i 10-letni zakaz pracy z dziećmi.

Ojciec Rydzyk broni biskupa Edwarda Janiaka