Konkurs Chopinowski. Znamy wyniki. Kamil Pacholec z Kielc: "To jak sen"

2021-10-21 10:23
Konkurs Chopinowski. Znamy wyniki. Kamil Pacholec z Kielc: To jak sen
Autor: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina Konkurs Chopinowski. Znamy wyniki. Kamil Pacholec z Kielc: "To jak sen"

Znamy wyniki XVIII Konkursu Chopinowskiego. Tegoroczne zmagania wygrał Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady, na konto młodego pianisty trafi ufundowana przez prezydenta Polski nagroda wynosząca 40 tysięcy euro. W tegorocznym finale wzięło udział 12 zawodników, w tym dwóch Polaków: Kamil Pacholec z Kielc oraz Jakub Kuszlik z Bochni. Drugi z zawodników zdobył czwartą nagrodę (15 tys. euro), mieszkaniec Świętokrzyskiego niestety nie został odznaczony, ale i tak zapewnia, że udział w konkursie to dla niego "spełnienie marzeń". - To wszystko, co się dzieje, do mnie nie dociera. Traktuję to jak sen, który zaraz się skończy, ale mam nadzieję, że zaraz się nie obudzę i że jest to rzeczywistość - powiedział młody wirtuoz klawiatury.

Kamil Pacholec urodził się w 1998 roku. W wieku 7 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej im. Ludomira Różyckiego w Kielcach pod opieką Małgorzaty Kowalskiej. W 2017 roku został studentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie profesora Wojciecha Świtały. Od 2019 roku studiuje w klasie fortepianu prof. Ewy Pobłockiej w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Od samego początku notował szybkie postępy w nauce gry, zdobył wiele nagród i odznaczeń za swoją grę, koncertował w Polsce, Francji, Włoszech, Ukrainie, USA oraz Japonii. Wiele razy wystąpił razem z Orkiestrą Filharmonii Świętokrzyskiej jako solista. Od 2016 roku jest objęty opieką Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w ramach programu „Młode Talenty”.

Kamil Pacholec był jednym z 12 uczestników finałowego koncertu podczas XVIII Konkursu Chopinowskiego. Mimo że młody kielczanin nie zdobył żadnego wyróżnienia, i tak zapewnia, że występ był dla niego niezapomnianym przeżyciem. Jego występ był momentem historycznym - do tej pory w prestiżowej rywalizacji pianistów nie wystąpił jeszcze ani jeden mieszkaniec Świętokrzyskiego.

- Z dużą radością będę wspominać moje występy, abstrahując od ogromnego stresu, który mi towarzyszył, te piękne wspomnienia zachowam do końca życia. Jestem bardzo szczęśliwy, moment, który teraz nastąpił, był w moich marzeniach od wielu lat i nie sądziłem, że uda się te marzenia spełnić w tym roku. To wszystko, co się dzieje, do mnie nie dociera. Traktuję to jak sen, który zaraz się skończy, ale mam nadzieję, że zaraz się nie obudzę i że jest to rzeczywistość i że naprawdę spełniło się moje marzenie - opowiadał wyraźnie poruszony Kamil.

Nagrody w Konkursie Chopinowskim 2021

  • 1 Nagroda - 40 000 euro - ufundowana przez prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej: Bruce (Xiaoyu) Liu, Kanada
  • 2 Nagroda - 30 000 euro - ufundowana przez marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej: Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia oraz Kyohei Sorita, Japonia (ex aequo)
  • 3 Nagroda - 20 000 euro - ufundowana przez prezesa Rady Ministrów: Martin Garcia Garcia, Hiszpania
  • 4 Nagroda - 15 000 euro - ufundowana przez ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu: Aimi Kobayashi, Japonia oraz Jakub Kuszlik, Polska (ex aequo)
  • 5 Nagroda - 10 000 euro - ufundowana przez ministra Spraw Zagranicznych: Leonora Armellini, Włochy
  • 6 Nagroda - 7 000 euro - ufundowana przez prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy: J J Jun Li Bui, Kanada

Nagrody specjalne w Konkursie Chopinowskim 2021

  • Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie mazurków - 5000 euro - fundator: Polskie Radio: Jakub Kuszlik, Polska
  • Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie koncertu - 5000 euro - fundator: Filharmonia Narodowa: Martin Garcia Garcia, Hiszpania
  • Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie sonaty - 10000 euro - fundator: Krystian Zimerman: Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia
Trzaskowski o pensjach: Nie ma pieniędzy na podwyżki dla wszystkich