Powstanie styczniowe na Kielecczyźnie. STRASZLIWA kara za odmowę udziału!

2021-01-22 12:14 tom
Powstanie styczniowe na Kielecczyźnie. STRASZLIWA kara za odmowę udziału!
Autor: Anonymous photography - http://pl-pl.facebook.com/pages/Echa-powstania-styczniowego-w-Ma%C5%82opolsce-ludzie-i-miejsca/450590135006032/Wikimedia Commons Powstanie styczniowe na Kielecczyźnie. STRASZLIWA kara za odmowę udziału!

22 stycznia 1863 roku Polacy pod zaborem rosyjskim powiedzieli "dość"! Wybuchło powstanie styczniowe, poprzedzone wieloma manifestacjami narodowo-religijnymi. Na Kielecczyźnie oddziały powstańców organizował były oficer armii pruskiej Marian Langiewicz. W Bodzentynie doszło do starcia liczącego 400 osób oddziału Langiewicza z wojskiem rosyjskim, co było sporym zaskoczeniem dla zaborcy. Polacy wykazujący bierną postawę i odmawiali przyłączenia się do powstańców byli surowo karani. Podczas ataku na kontrolowany przez Rosjan Bodzentyn jednej z osób... odcięto język!

22 stycznia obchodzimy kolejną rocznicę powstania styczniowego. Kielecczyzna i dzisiejsze województwo Świętokrzyskie było areną zmagań powstańców, a zanim do walki doszło, w naszym regionie odbywało się wiele manifestacji narodowo-religijnych. Wymierzone w rosyjskiego zaborcę uroczystości organizowano m.in. w Bodzentynie, Kielcach oraz na Świętym Krzyżu. Sama styczniowa noc była w regionie dość spokojna, do walk doszło jedynie w Bodzentynie, miasto zaatakował Marian Langiewicz wraz z grupą 400 powstańców. Osoby, które nie chciały dołączyć się do narodowowyzwoleńczego zrywu, były karane z pełną surowością! Jednemu z mężczyzn w trakcie ataku na Bodzentyn obcięto język! Następnego dnia Rosjanie ulokowali wojska w Kielcach, aby odeprzeć zagrożenie. Wojska powstańcze z kolei rozlokowano na terenie góry Karczówka. Do ataku na Kielce ostatecznie nie doszło, a Rosjanie rozpoczęli represje. Osoby podejrzewane o spisek trafiały masowo do więzienia na Wzgórzu Zamkowym.

CZYTAJ: Co z podwyżką za śmieci w Kielcach? Jest WYCZEKIWANA decyzja radnych!

Silny obóz założono za to w klasztorze w Wąchocku, gdzie Marian Langiewicz zgromadził 1400 ludzi. Wojska dowódcy przeprowadziły skuteczne ataki na zaborców w Jedlni, Bodzentynie i w Szydłowcu. Powstańcy mieli ambitne plany, zakładające odbicie Kielc i Jędrzejowa. Wszelkie plany pogrzebały jednak niesnaski między dowódcami i słaba organizacja powstania. Mimo to Rosjanie ponosili też straty - 12 lutego 1863 w bitwie pod Świętym Krzyżem wojska zaborców zostały pokonane, a Polacy ponieśli jedynie niewielkie straty.

CZYTAJ TEŻ: Co z remontem dworca PKP? Jest termin! ZOBACZ, kiedy ruszą prace

Jedną z ostatnich i najważniejszych bitw była kolejna potyczka w Świętokrzyskiem - bitwa pod Opatowem, która miała miejsce 21 lutego 1864 roku. Zakończyła się klęską, wojska powstańców polskich zostały rozbite przez Rosjan. Po upadku powstania w lutym nastał okres rosyjskiego terroru, przez wiele lat symbolem rosyjskiej dominacji w Kielcach była Cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego, która stała tuż obok katedry. Budynek wysadzono dopiero w 1933 roku.

WOŚP: Licytacja nr 1 #Goraca20