Ponad pół tysiąca terytorialsów w Zachodniopomorskiem. Nabór wciąż trwa

Ponad pół tysiąca terytorialsów w Zachodniopomorskiem. Nabór wciąż trwa
Autor: materiały prasowe Ponad pół tysiąca terytorialsów w Zachodniopomorskiem. Nabór wciąż trwa

Ponad pół tysiąca żołnierzy liczy 14. Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej. Trwa tam obecnie szkolenie podstawowe, które rozpoczęło 35 nowych żołnierzy. W miniony weekend odbyło się drugie w tym roku wcielenie ochotników - poinformowały w poniedziałek służby prasowe 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Szesnastodniowe szkolenie podstawowe rozpoczęli ci, którzy dotąd nie mieli do czynienia z wojskiem.

W szeregi brygady wstąpiło 35 osób. To głównie ludzie młodzi, ale wielu z nich już pełni służbę dla społeczeństwa. Wśród nich są np. ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego czy Ochotniczej Straży Pożarnej, a także harcerze. 14 Zachodniopomorska Brygada Obrony Terytorialnej po 14 miesiącach od przyjęcia pierwszych żołnierzy przekroczyła liczbę pół tysiąca i liczy 516 terytorialsów - ochotników oraz ponad 70 żołnierzy zawodowych.

Nowi żołnierze reprezentują różne zawody, są wśród nich studenci, uczniowie, właściciele firm, osoby na stanowiskach kierowniczych, pracownicy administracji i pracownicy firm. Aż jedną trzecią nowego zaciągu do zachodniopomorskich terytorialsów stanowią kobiety. Szesnastodniowe szkolenie nowych ochotników dopiero się zaczęło. Potrwa do końca przyszłego tygodnia i zakończy się złożeniem uroczystej przysięgi wojskowej. W poniedziałek nowi żołnierze odbyli sprawdzian z w-f i uczyli się postaw strzeleckich. W najbliższych dniach szkolić się będą z taktyki wojskowej, będą mieli zajęcia z wychowania fizycznego, ratownictwa, przechodzić szkolenie strzeleckie, a także z wojskowej musztry.

ĆWICZENIA WOJSKOWE DEFENDER - EUROPE 20 PLUS

"Cieszy mnie różnorodność ludzi, którzy wstępują w szeregi naszej brygady" – mówi cytowany w komunikacie dowódca 14 Zachodniopomorskiej Brygady Ochrony Terytorialnej płk Tomasz Borowczyk. "Trafiają do nas uczniowie i studenci, ale także specjaliści w swoich dziedzinach i zawodach a także ratownicy. Będziemy starali się wykorzystywać ich doświadczenie i umiejętności a w zamian odwdzięczymy się atrakcyjnym szkoleniem. Brygada rośnie w siłę i jest coraz mocniejszym wsparciem dla mieszkańców Pomorza Zachodniego" – dodał.

W najbliższy weekend do nowo wcielonych żołnierzy dołączy ponad 20 kolejnych, którzy rozpoczną trwające osiem dni szkolenie wyrównawcze, adresowane do tych, którzy byli już w wojsku lub np. w policji.