Promieniotwórczy radon w krakowskich przedszkolach? [AUDIO]

2015-11-09 12:15
Fizycy zbadają krakowskie przedszkola
Autor: skrolik0 / pixabay.com Fizycy zbadają krakowskie przedszkola

Fizycy biorą pod lupę krakowskie przedszkola. Osiem placówek w stolicy Małopolski przez rok będzie badane pod kątem ekspozycji na promieniotwórczy gaz, jakim jest radon.

Jak podkreślają naukowcy, radon nie jest jak smog: nie znika, kiedy mija sezon grzewczy lub zaczyna wiać. - Radon pochodzi od radu, który znajduje się w glebie. Uwalnia się podczas rozkładu promieniotwórczego. Z gleby migruje do atmosfery i następnie trafia do naszych domów, mieszkań, również znajduje się w atmosferze. Jest praktycznie wszędzie wokół nas - tłumaczy Karolina Danyłec z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN

Naukowcy wybrali do zbadania siedem placówek na Woli Justowskiej i dla przeciwwagi jedno w Nowej Hucie. - Wybraliśmy te przedszkola, które są położone w rejonie, w którym parę lat temu zmierzyliśmy dość wysokie stężenie radonu w glebie - mówi Jadwiga Mazur z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN.

Żeby zmniejszyć stężenie radonu, nie potrzeba wiele: wystarczy odpowiednio wietrzyć pomieszczenia. Wyniki badań prowadzonych w przedszkolach poznamy w październiku przyszłego roku.

Posłuchaj materiału Ewy Sas, reporterki Radia ESKA:

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE