Śnieżyce na Podhalu i trudne akcje ratowników. TOPR–owcy proszą turystów o rozsądek [GALERIA]

2021-01-13 22:16

Śnieżyce i gwałtowne załamanie pogody, a do tego niska temperatura! Tak obecnie wygląda sytuacje meteorologiczna na Podhalu. Zaczęło sypać w środę około południa. Synoptycy zapowiadają opady śniegu przez najbliższe kilka dni, a ratownicy TOPR–u ostrzegają turystów przed wyjściem w wyższe partie gór. Panują tam bardzo trudne warunki. Ostatnia akcja TOPR–owców wprawdzie zakończyła się sukcesem, ale było o włos od tragedii. W środę nad ranem ratownicy wyruszyli na pomoc turyście, który zgubił się w rejonie Wielkiej Galerii Cubryńskiej.

Na pomoc turyście, który zbłądził i spędził noc w górach, ratownicy wyruszyli około 3 w nocy. Dotarli do niego w godzinach porannych. Szli w bardzo ciężkich warunkach, narażali własne życie, by uratować zaginionego taternika. Na szczęście pogoda na chwilę poprawiła się i pozwoliła na start śmigłowca. To właśnie on ewakuował turystę. TOPR–owcy powrócili do centrali ok. godziny 13. 

Niestety ratowany turysta nie dostosował swoich planów do aktualnie panujących warunków/prognoz pogody. Panujące warunki (zamiecie śnieżne, zaspy, silny wiatr) znacznie utrudniały przemieszczanie grupie ratowników, pojedynczemu turyście wręcz je uniemożliwiało. Na szczęście tym razem skończyło się na odmrożeniach wszystkich kończyn. Jednak bagatelizowanie warunków, prognoz, błędy w planowaniu następnym razem mogą skończyć się tragicznie. Na najbliższe dni meteorolodzy przewidują złą pogodę: duże opady śniegu połączone z wiatrem, słabą widoczność i niskie temperatury. Obowiązuje 2. stopień zagrożenia lawinowego. Prosimy o rezygnacje z wyjść w wyższe partie Tatr – napisali TOPR–owcy na swoim profilu na facebooku. 

Tymczasem stolica Tatr przeżywa prawdziwie oblężenie. Mimo obostrzeń związanych z pandemią wielu turystów przyjechało do Zakopanego, by korzystać z uroków ferii. Tłumnie ruszyli na tatrzańskie szlaki. 

Tu pochowali trzech strażaków z Nowej Białej, którzy zginęli w sylwestrową noc
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE