Kochane psiaki!

To jedyne takie psy w Europie. Czworonogi z Krakowa potrafią wzruszać nawet obcych ludzi

2023-07-10 20:57

Trzy psy z Krakowa to jedyne czworonogi w Europie, które pełnią rolę terapeutyczną, pracując na lotnisku. Zen, Lara i Cyrylka zostały wyszkolone w taki sposób, by pomóc zestresowanym lub po prostu oczekującym na lot pasażerom. Wszystkie psy uwielbiają kontakt z człowiekiem, ale nie podchodzą jednocześnie do osób, które nie mają żadnej ochoty na zabawę.

Jedyne takie psy w Europie. Czworonogi z lotniska w Krakowie pełnią funkcję terapeutyczną

Zen, Lara i Cyrylka to jedyne psy w Europie, które pracują na lotnisku jako zwierzęta terapeutyczne - informuje Eska.pl. Sympatyczne czworonogi pełnią służbę w Krakowie-Balicach, gdzie ich celem jest głównie pomóc zestresowanym pasażerom. Są certyfikowanymi psami terapeutycznymi, które potrafią wyczuć nastrój przebywających na lotnisku ludzi. Podchodzą tylko do tych, którzy mają ochotę je pogłaskać lub się z nimi pobawić, natomiast ignorują pozostałych, którzy albo tego nie chcą, albo są np. uczulone na ich sierść. - Psy mają założone kamizelki z napisem "pies terapeutyczny", ja jestem ubrana na zielono i różowo, by ocieplić wizerunek. Ja też jestem otwarta na ludzi, lubię rozmawiać, znam dobrze język angielski, więc często oferuję pomoc. Tworzymy z psiakami zgarną ekipę - mówi serwisowi Eska.pl Katarzyna Harmata, opiekunka zwierząt.

Psy same ustawiają się do głaskania

Zen i Lara to rodzeństwo rasy border collie, natomiast Cyrylka jest owczarkiem szetlandzkim. Pierwszego z czworonogów można oglądać na lotnisku w Krakowie-Balicach od 4 lat, natomiast pozostałe pracują tam od kilku miesięcy.

- Ludzie reagują na nas różnie (...) Od euforii i ogromnej radości po wzruszenie (…) Jako jedyne psy wsparcia emocjonalnego na całym świecie wyszukują osób o podwyższonym poziomie kortyzolu, czyli hormonu stresu. Są w stanie je zlokalizować, wyszukują, podchodzą do nich, ustawiają swoje ciało bokiem i dają się głaskać - mówi kobieta serwisowi Dziendobry.tvn.pl.

Sonda
Wolisz psy czy koty?
Weterynarze z Ady zaopiekują sie kolejnym bocianem wyrzuconym z gniazda
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany