W piątek, 16 czerwca wypada ważne święto kościelne. Czy można jeść mięso i trzeba iść do kościoła?

i

Autor: davyart/cc0/pixabay zdjęcie ilustracyjne

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa

W piątek, 16 czerwca wypada ważne święto kościelne. Czy można jeść mięso i trzeba iść do kościoła?

2023-06-16 7:43

W piątek, 16 czerwca 2023 wypada uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jest to ważne święto kościelne, dodatkowo z inicjatywy Jana Pawła II obchodzone jako Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów. Wielu wiernych zastanawia się, czy ze względu na uroczystość są zwolnieni z zakazu jedzenia mięsa w piątek i czy muszą iść dzisiaj do kościoła. Odpowiadamy na te pytania.

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Czy trzeba iść do kościoła?

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa jest świętem ruchomym, obchodzonym zawsze w piątek po oktawie uroczystości Bożego Ciała. Dla Kościoła powszechnego zatwierdził je papież Pius IX w 1856 r. Z inicjatywy Jana Pawła II od 1995 r. jest to także Światowy Dzień Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów. Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa przypada w dzień powszedni, stąd pytanie: czy katolicy tego dnia muszą uczestniczyć we mszy świętej? Kodeks prawa kanonicznego nie pozostawia w tej sprawie żadnych wątpliwości. Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa nie jest  świętem nakazanym, stąd wierni nie mają dzisiaj obowiązku uczestniczenia we mszy świętej. Świętami nakazanymi w naszym kraju są: wszystkie niedziele, Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, Uroczystość Objawienia Pańskiego, Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało), Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Uroczystość Wszystkich Świętych oraz Uroczystość Narodzenia Pańskiego. 

Czy w piątek, 16 czerwca obowiązuje post i zakaz jedzenia mięsa?

Zgodnie z przepisami kościelnymi post ścisły to ograniczenie liczby spożywanych danego dnia posiłków do trzech, w tym dwóch lekkich i jednego do syta. Post ścisły obowiązuje wyłącznie w Środę Popielcową oraz w Wielki Piątek. Czym innym jest natomiast nakaz zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych, czyli zakaz jedzenia mięsa. Co do zasady obowiązuje on w każdy piątek. Wyjątkiem są natomiast piątki, w które wypada uroczystość. Z przepisów prawa kanonicznego wynika więc, że w piątek, 16 czerwca wierni mogą jeść pokarmy mięsne nie łamiąc kościelnych nakazów. Co więcej, nie są uzależnieni od dyspensy wydanej przez biskupa diecezjalnego. Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa ma charakter powszechny i dotyczy wszystkich katolików, bez względu na miejsce, w którym się znajdują. 

Sonda
Czy jesz mięso w piątek?
Tak wygląda stadion, o który jest draka. Byliśmy na obiekcie Puszczy Niepołomice
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany