11 listopada w Łodzi. Harmonogram obchodów Narodowego Święta Niepodległości

2019-11-08 10:50 BE
11 listopada
Autor: Grzegorz Mnich

Wielka parada rekonstruktorów i mieszkańców Łodzi ulicą Piotrkowską do Manufaktury to jeden z głównych elementów obchodów Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada.

Pochód będzie otwierać 123 metrowa flaga niesiona przez łódzkich harcerzy Chorągwi Łódzkiej ZHP, a wśród rekonstruktorów historycznych znajdą się żołnierze Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera.

- Ogromnie się cieszymy, że udało się znaleźć i zaprosić grupę, która rekonstruuje tę formację – prawdopodobnie jedyną taką w Polsce.
W przemarszu i w Manufakturze zobaczymy też m.in. strzelców Józefa Piłsudskiego oraz żołnierzy polskich z 1939 r. Tę ostatnią formację rekonstruować będzie Stowarzyszenie Historyczne im. 10 Pułku Piechoty z Łowicza. W Manufakturze zobaczymy też rekonstrukcję klasy szkolnej z lat 20. – to hołd dla prezydenta Aleksego Rżewskiego, który w 1919 r. wprowadził na terenie Łodzi obowiązkowe nauczanie powszechne – powiedziała Katarzyna Zielińska z Urzędu Miasta Łodzi.

WIĘCEJ O WYDARZENIACH 11 LISTOPADA W MANUFAKTURZE<<

Po raz pierwszy po 100 latach zobaczymy w Łodzi żołnierzy w błękitnych mundurach, takich samych jak w roku 1919, gdy do Łodzi przyjechał gen. Haller, a jego strzelcy przedefilowali ulicą Piotrkowską w wielkiej manifestacji patriotycznej. W czerwcu 1919 roku do naszego miasta przybył I Pułk Czołgów Błękitnej Armii. Łódź stała się na ponad dwa lata garnizonem dla 120 czołgów Renault FT 17. Z naszego miasta czołgiści wyruszali na pola bitew wojny polsko-bolszewickiej.

Łodzianie przejdą w przemarszu udekorowani biało-czerwonymi kokardami narodowymi. Miasto rozda ich tysiące, dzięki pomocy dzieci z łódzkich szkół, które wykonywały je na zajęciach plastycznych. Dzięki zaangażowaniu młodych łodzian mieszkańcy otrzymają blisko 11 tysięcy charakterystycznych biało-czerwonych rozetek do przypięcia.

Niewątpliwą atrakcja pikniku niepodległościowego w Manufakturze będzie prezentowany na Rynku Włókniarek Łódzkich oryginalny czołg armii amerykańskiej Sherman M4.

Niemal każdy z uczestników pikniku przygotuje pokazy dla publiczności: od musztry po szermierkę bagnetami i pokazy białej broni i rozkładanie wojskowej linii telefonicznej. Na rynku znajdzie się także wystawa „Łodzianie dla Niepodległej”, której jednym z bohaterów jest porucznik Krzysztof Kowalewski, genialny kryptolog – Człowiek Roku 2020 Senatu RP.

Harmonogram miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości
w dniu 11 listopada 2019 r.

13.00 Prezentacje rekonstruktorów. Wydawanie kokard narodowych (Pasaż Schillera)

14.00 Złożenie kwiatów przy tablicy łodzian walczących o Niepodległość (ul. Piotrkowska 104)

14.15 Początek przemarszu z ul. Piotrkowskiej 104 do Manufaktury

- 123-metrowa flaga ZHP
- Strzelcy Józefa Piłsudskiego
- Hallerczycy
- Żołnierze Kampanii Wrześniowej

11.00-18.00 Piknik patriotyczny w Manufakturze