Bałuty cieszą się złą sławą, ale to nadaje dzielnicy charakteru

i

Autor: Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi Bałuty cieszą się złą sławą, ale to nadaje dzielnicy charakteru

Łódzkie Bałuty w centrum uwagi: "Bez kija i noża nie podchodź do bałuciorza" nadal aktualne [AUDIO]

2015-08-19 13:18

Były największą w Europie wsią - sto lat temu zostały przyłączone do Łodzi. Bałuty są najbardziej charakterystyczną i charakterną dzielnicą miasta. Dlaczego? Zobaczcie sami!

Są największą i najbardziej charakterystyczną i charakterną dzielnicą. Sto lat temu Bałuty zostały przyłączone do Łodzi - wcześniej były największą w Europie - 100-tysięczną wsią. Z powodu tego okrągłego jubileuszu znalazły się w centrum uwagi. Dzielnica cieszy się złą sławą, ale to nadaje jej charakteru. - "Bez kija i noża nie podchodź do bałuciorza". Ten taki bałucki folklor, taki brudny sznyt, brudny klimat jest widoczny praktycznie na każdym rogu. Wszyscy wiedzą, o co chodzi - mówi jeden z uczestników obchodów stulecia przyłączenia Bałut do Łodzi.

Niechlubna sława Bałut

I właśnie ta niechlubna sława, zdaniem Joanny Podolskiej z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, które zorganizowało obchody, bałuciarzom pasuje. - Oni ten swój folklor pielęgnują, identyfikują się z tym miejscem - mówi. - "Nie chcesz zębów stracić, to mi zejdź z drogi. Ja z Bałut jestem, mój drogi" - przytacza dawne powiedzenie.

A kim są bałuciarze? - Stereotypowo, bałuciarz to jest taki cwaniaczek, ktoś kto potrafi wszystko załatwić, oszukać, zachachmęcić. Krzywdzące i niesprawiedliwe, bo Bałuty to na prawdę fajne miejsce, z fajnymi ludźmi i bardzo klimatyczne - mówi Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, przewodnik po Łodzi.

W dniu obchodów stulecia przyłączenia Bałut do Łodzi wszyscy byli bałuciarzami:

Dzisiaj wszyscy jesteśmy z Bałut! https://www.facebook.com/events/1477438022567871/Posted by Centrum Dialogu Łódź on 18 sierpnia 2015

Z okazji jubileuszu na Bałutach świętowano - były wycieczki, projekcje filmowe, spotkania z rodowitymi bałuciarzami. We wrześniu natomiast zostanie wydany bałucki słownik.

Więcej o sławie łódzkich Bałut w materiale reporterki Radia ESKA Eli Piotrowskiej, posłuchajcie:

A Wy, lubicie Bałuty? Piszcie!