Grzybiarze rozsiewają GROŹNĄ CHOROBĘ?! Główny Lekarz Weterynarii OSTRZEGA

2019-09-10 17:46 Bartłomiej Ważny
Grzybiarze mogą przyczyniać się do rozwoju ASF
Autor: Pexels.com / Egor Grzybiarze mogą przyczyniać się do rozwoju ASF

Grzybiarze, powstrzymajcie się od chodzenia do lasu, bo przez przypadek możecie przyczynić się do rozprzestrzeniania wirusa ASF! Taki komunikat – m.in. dla województwa lubelskiego – wystosował Główny Lekarz Weterynarii.

Osoby mające jakikolwiek kontakt ze świniami nie powinny uczestniczyć w pozyskiwaniu owoców leśnych i grzybów, ze względu na możliwość przypadkowego, niezamierzonego przeniesienia wirusa ASF na zwierzęta gospodarskie – czytamy w komunikacie Głównego Lekarza Weterynarii. Jeśli już koniecznie chcemy zbierać grzyby, to powinniśmy narzucić sobie trzy dni kwarantanny, w czasie której nie możemy podchodzić do świń w gospodarstwach. Komunikat wydano dla czterech województw: mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i właśnie dla lubelskiego.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina też, że trzeba pamiętać o konieczności całkowitej wymiany odzieży i obuwia, jeśli chcemy wykonywać jakiekolwiek czynności przy świniach. Natomiast przy napotkaniu w lesie padłego dzika, w żadnym przypadku nie można podchodzić do zwłok, ani dotykać ich. Należy też jak najszybciej poinformować o miejscu znalezienia padłego dzika odpowiednie służby. Chodzi tu zatem o powiatowy inspektorat weterynarii, lekarza weterynarii, leśniczego, myśliwego albo lokalne służby policji lub straży gminnej.

Na stronie internetowej Głównego Lekarza Weterynarii nadal dostępna jest interaktywna mapa, na której można znaleźć tereny zagrożone wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń.