Lublin: Niższe bezrobocie w regionie. Kogo szukają pracodawcy? NOWE DANE [AUDIO]

2019-10-10 11:25 Monika Kowalewicz
mat. ilustracyjny
Autor: Free-Photos, pixabay.com

Spada poziom bezrobocia w powiecie lubelskim! Na koniec trzeciego kwartału tego roku zatrudnienia nie miało prawie 3300 osób – o 300 mniej niż rok temu o tej porze. Sprawdziliśmy, jakich ofert jest obecnie najwięcej w urzędzie pracy oraz jak wygląda struktura bezrobocia w regionie.

Na koniec września stopa bezrobocia w powiecie wyniosła 5,9 proc. Dla porównania średnia w skali kraju to 5,2 proc. Oznacza to, że w regionie zatrudnienia nie miały 3284 osoby. W tym samym okresie ubiegłego roku było to o 300 osób więcej.

– Mamy teraz na rynku ogromne zapotrzebowanie na magazynierów, operatorów wózków widłowych, ale także przemysł transportowy ciągle poszukuje kierowców. Niezmiennie też w powiecie potrzebni są różnego rodzaju specjaliści – mówi Grażyna Gwiazda, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Lublinie.

Jeśli chodzi o strukturę bezrobocia połowa to osoby pozostające długotrwale bez zatrudnienia. Znaczenie ma także płeć. Nieco ponad połowę wszystkich zarejestrowanych stanowią kobiety.

– W poszukiwaniu pracy najważniejsze jest, by odkryć swój potencjał. Kiedy dowiemy się w czym tak na prawdę jesteśmy dobrzy i spróbujemy podjąć takie zatrudnienie, sama ta praca będzie nas przyjemniejsza – dodaje Grażyna Gwiazda.

Powiatowy Urząd Pracy w Lublinie ma jeszcze środki na ten rok. Można korzystać z dofinansowań, brać udział w szkoleniach czy stażach.

Aktualnie dostępne oferty są na stronie lublin.praca.gov.pl.

O strukturze bezrobocia mówi Grażyna Gwiazda z PUP w Lublinie w rozmowie z Moniką Kowalewicz, reporterką Radia Eska! Posłuchaj: