Opole: Historyczny transport przez miasto! Hiszpański kret przejedzie przez Opole. Gdzie i kiedy?

i

Autor: wikimedia.com/zdjęcie poglądowe Opole: Historyczny transport przez miasto! Hiszpański kret przejedzie przez Opole. Gdzie i kiedy?

Historyczny transport

Historyczny gabaryt w Polsce! Gigantyczny hiszpański kret przejedzie przez Opole. Kiedy i gdzie go zobaczyć?

2022-11-09 9:20

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma przed sobą - dosłownie - ogromne wyzwanie. A dokładniej hiszpańskiego kreta o długości 112 m i średnicy samej tarczy aż 15,2 metra! Ten gigant został zmobilizowany do wydrążenia tunelu na odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów - Babica w woj. podkarpackim. Już niedługo transport przejedzie przez Opole. Jak i gdzie go zobaczyć?

Cała operacja transportu hiszpańskiego kreta jest przygotowywana od... półtora roku! Nad logistyką pracuje sztab ludzi. Maszyna TBM, bo tak oficjalnie nazywa się hiszpański kret, została ściągnięta do wykopania 2-kilometrowego tunelu na powstającym odcinku drogi ekspresowej S19 Rzeszów - Babica w woj. podkarpackim. Ze Szczecina jej fragmenty trafiły na barkach do Opola, tutaj zostały złożone na wielkie platformy i niedługo wyruszą w dalszą trasę w Polskę. I tu zaczyna się robić ciekawie...

Zobacz też: Afera Jakiego. WiK pod ostrzałem! Jaki odwołany, w tle "Putin" i milionowy kataklizm

Historyczny transport GDDKiA. Hiszpański kret przejedzie przez Opole. Znamy trasę!

Hiszpański kret wyruszy z Opola do Rzeszowa w piątek 11 listopada. Będzie przewożony w częściach podzielonych na 14 zestawów. Największe będą miały 75 metrów długości i będą ważyć 500 ton. Takiego transportu jeszcze na polskich drogach nie było! Cały peleton ma liczyć w sumie 4,5 kilometra długości. Czas przejazdy między pierwszym a ostatnim zestawem szacuje się na około pół godziny.

Potężne konwoje będą poruszać się z prędkością ok. 10 km/h. Wyruszą z Metalchemu ulicą Berylową do drogi wojewódzkiej 423, następnie do autostrady i dalej do Rzeszowa. Będą jeździć tylko w nocy, od 22.00 do 6.00 rano. Transport wszystkich części potrwa o stycznia.

Hiszpański kret, czyli co?

Hiszpański kret, czyli maszyna drążąca, inaczej maszyna TBM. Jej praca jest dedykowana drążeniu tuneli, pozostawia cylindryczny kształt. Dla porównania - maszyna, której użyto przy budowie centralnego odcinka II linii metra warszawskiego miała tarczę o średnicy 6,27 m. Gigant, który w piątek przejedzie przez Opole liczy sobie 15,2 metra. Używano go do przekopywania metra w Madrycie. A żeby odejść od określenia "hiszpańskiego kreta", GDDKiA ogłosiła konkurs na nowe imię dla bezimiennego TBM.

Na propozycje czekamy do 23 listopada 2022 r. Aby wziąć udział w Konkursie „Nazwij maszynę TBM”, należy do 23 listopada 2022 r. przesłać propozycję nazwy (wraz z imieniem i nazwiskiem osoby zgłaszającej) na adres [email protected]. Co ważne, zgodnie z tradycją, imię powinno być żeńskie - czytamy w komunikacie.